Tajemnica słynnego zdjęcia rozwikłana. Wiadomo, kto naprawdę stoi obok Gierka

Jerzy Koźmiński, Edward Gierek, Grażyna Kida i Aleksander Kwaśniewski
Jerzy Koźmiński, Edward Gierek, Grażyna Kida i Aleksander Kwaśniewski Fot: Twitter
Premier Mateusz Morawiecki prowadził w sprawie tego zdjęcia prywatne śledztwo w Brukseli. Chciał uzyskać potwierdzenie, że na czarno-białej fotografii, którą zwolennicy prawicy z lubością przekazywali sobie na Facebooku i Twitterze, obok Edwarda Gierka faktycznie uśmiecha się - jak sugerowali niektórzy - młoda Małgorzata Gersdorf. Choć już od dawna wiadomo, że jest to fake news, to tygodnik "NIE” dotarł do prawdziwej kobiety ze zdjęcia.

O śledztwie Morawieckiego w Brukseli, które miało pogrążyć Gersdorf pisaliśmy w naTemat tutaj. Od dawna było wiadomo, że osoba z fotografii to nie jest I Prezes SN. Ale kto? Tygodnik "NIE" dotarł do prawdziwej kobiety ze zdjęcia.

To 65-letnia Grażyna Kida, była urzędniczka w Ministerstwie Edukacji. W MEN pracowała na kierowniczych stanowiskach niezależnie od tego, czy rządziła lewica, czy prawica. Za rządów AWS, SLD, PiS, PO-PSL. W 2014 roku przeszła na emertyturę.
Grażyna Kida powstanie tej fotografii datuje na 1980 rok. Pamięta, że spotkanie z Gierkiem zostało zorganizowane, bo tracący wówczas władzę I sekretarz KC PZPR chciał ocieplić swój wizerunek w społeczeństwie (2 miesiące później odebrano mu stanowisko).

Zdjęcie wykonano podczas letniego obozu działaczy Socjalistycznego Związku Studentów Polskich w Chełmie. A oprócz Grażyny Kidy są na nim także przyszły prezydent Aleksander Kwaśniewski i po lewej stronie od Gierka Jerzy Koźmiński - po 1989 roku bliski współpracownik Leszka Balcerowicza i Hanny Suchockiej oraz ambasador RP w Waszyngtonie, współodpowiedzialny za wejście Polski do NATO.

"Fotografia ukazała się m.in. w tygodniku 'Itd', 'Sztandarze Młodych' i kilku lokalnych gazetach. To stamtąd według Grażyny Kidy wyłowić musiał ją jakiś historyk IPN i nadać sprawie bieg mający wspomóc zamach na niezależne sądownictwo” – napisał tygodnik "NIE”.


Źródło: nie.com.pl

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...