Duda zwołał spotkanie z opozycją. Bedą rozmowy o zawetowaniu nowej ordynacji

Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami partii opozycyjnych ws. nowej ordynacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami partii opozycyjnych ws. nowej ordynacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. fot. Jakub Porzycki/Agencja Gazeta
Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych, które apelowały do niego o weto w sprawie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o Kukiz'15, PSL, Partię Razem i Prawicę RP. Poparły one apel Klubu Jagiellońskiego, pod którym podpisało się 5 tys. osób.

Andrzej Duda zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że mocno skłania się ku zawetowaniu propozycji PiS. – Dla mnie przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezydent powinien stać na straży reguł, które czynią demokrację czymś realnym – argumentował Andrzej Duda w rozmowie z Piotrem Zarembą.

27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Tym samym każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę wybieranych z niego europosłów. Ma być ich co najmniej trzech.

Zdaniem prawników taki sposób wyłaniania europosłów faworyzuje PiS i PO, czyli duże partie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadała się nawet część środowisk prawicowych. Polacy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 roku, wybiorą 52 eurodeputowanych.

źródło: gazeta.pl

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...