Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą historii. Wygrała z Dianą i Maryją

Maria Skłodowska-Curie została najbardziej wpływową kobietą w historii.
Maria Skłodowska-Curie została najbardziej wpływową kobietą w historii. commons.wikimedia.org / CC–PD
– Pięknie, wiadomość absolutnie radosna. Bardzo się cieszę, bo była wybitną kobietą – tak o dzisiejszym triumfie Marii Skłodowskiej-Curie mówi prof. Magdalena Środa. Polska fizyczka i chemiczka została uznana najbardziej wpływową kobietą w historii przez prestiżowy magazyn BBC History.

To może być jedna z najradośniejszych wiadomości w roku 100-lecia niepodległości Polski i 100-lecia praw wyborczych kobiet w naszym kraju. Polka Maria Skłodowska-Curie została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii przez magazyn BBC History.

BBC poprosiło 10 ekspertów z różnych dziedzin nauki, żeby nominowali 10 kobiet, które wyróżniły się i zasłynęły na kartach historii. Następnie sporządzona w ten sposób lista 100 nazwisk trafiła w ręce czytelników magazynu.

W drodze głosowania to Polka okazała się najpopularniejsza. Zaraz za nią na podium znalazły się: brytyjska działaczka społeczna, jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek Emmeline Pankhurst i Rosa Parks, afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka. Skłodowska-Curie pokonała takie słynne postacie jak: Diana, księżniczką Walii, Margaret Thatcher, Matka Teresa czy Maryja Panna.

Była niezwykła
– W czasach, kiedy kobiety były pozbawione znaczonej ilości praw, Skłodowska zdobyła dwie nagrody Nobla, a to jest coś naprawdę absolutnie niezwykłego – mówi o podwójnej noblistce profesor Magdalena Środa.

Jej zdaniem tytuł najbardziej wpływowej kobiety w historii dla polskiej fizyczki i chemiczki jest dobrą okazją, żeby przypomnieć, że Skłodowska zdobyła swoje dwa Noble dla Francji. Dlaczego? Bo w tym czasie Polska nie istniała na mapach, a polskie uniwersytety nie przyjmowały kobiet.

– Pierwsza kobieta zaczęła studiować na uniwersytecie Jagiellońskim w 1898 roku. Sorbona takie prawa dała kobietom znacznie wcześniej. Dlatego Skłodowska musiała wyjechać. Co prawda Polska nie posiadała wtedy państwowości. Ale przy tak silnym wtedy patriarchacie, który również do dzisiaj obserwujemy, nawet gdyby Polska była wolna, to uniwersytety i tak najprawdopodobniej byłyby zamknięte dla kobiet – mówi w rozmowie z naTemat prof. Środa.


– Interesowałam się sporo Skłodowską kiedy obchodzono 100-lecie jej śmierci. Byłam w związku z tym na kilku konferencjach we Francji. Prześledziłam jej życie i było ono absolutnie niezwykłe, bardzo dzielne. Maria była niezwykle odważna, bardzo pracowita. W wątku naukowym jest to oczywiste, a jej upór i ta niewiarygodna praca zdecydowały o sukcesie – dodaje nasza rozmówczyni.

Pracowała we Francji
Do najważniejszych dokonań Marii Skłodowskiej-Curie należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre'em Curie i z Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii, samodzielnie, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Rok temu o polskiej noblistce powstał film, w której główną rolę zagrała Karolina Gruszka.
Poniżej prezentujemy pierwszą dwudziestkę najbardziej wpływowych kobiet w historii wg. magazynu BBC History:

1. Maria Skłodowska-Curie
2. Rosa Parks
3. Emmeline Pankhurst
4. Ada Lovelace
5. Rosalind Franklin
6. Margaret Thatcher
7. Angela Burdett-Coutts
8. Mary Wollstonecraft
9. Florence Nightingale
10. Marie Stopes
11. Eleonora Akwitanii
12. Maryja Panna
13. Jane Austen
14. Boudicca
15. Diana, księżna Walii
16. Amelia Earhart
17. królowa Wiktoria
18. Josephine Butler
19. Mary Seacole
20. Matka Teresa
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...