Schetyna ostro o Dudzie: Nie spodziewam się, że stanie po stronie praworządności

Grzegorz Schetyna podsumował działania PO przed wyborami oraz poczynania prezydenta Andrzeja Dudy.
Grzegorz Schetyna podsumował działania PO przed wyborami oraz poczynania prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Robert Romaszewski/Agencja Gazeta
– Majstrowanie przy wyborach samorządowych zawsze źle się kończy dla majstrujących, tak jak to było dla PiS w 2006 roku – mówił na antenie TVN24 Grzegorz Schetyna. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się także do sprawy z wetem prezydenta Andrzeja Dudy i wycofaniem kandydatury Ujazdowskiego we Wrocławiu.

Tematem numer jeden podczas czwartkowej rozmowy w "Faktach po Faktach" w TVN24 z Grzegorzem Schetyną były wybory samorządowe. – Te wybory są ważne, bo kto je wygra będzie miał polityczny handicap przed wyborami parlamentarnymi – powiedział szef PO.

Schetyna został też zapytany o sytuację związaną z ustawą o nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Duda wysłał sygnał, że może ją zawetować. Ale szef PO nie wierzy ani w weto ani w intencje prezydenta.

– Pamiętam jak w lipcu krzyczeliśmy "3 razy weto" i wiemy jak to się skończyło. Nie spodziewam się, że prezydent Duda stanie po stronie praworządności, bo on jest tylko podmiotem w rękach prezesa Kaczyńskiego. Nie reagował kiedy był przygotowywany ten projekt i dzisiaj się budzi i mówi, że się przyjrzał temu – powiedział na antenie TVN24.

Stwierdził, że już sam projekt był zły dla mniejszych i średnich ugrupowań. Platforma była przeciw ustawie chociaż mówiono, że to ona najwięcej na tym zyska. Ale czy była gotowa na rozszerzoną Koalicję Obywatelską?

– Rodziny polityczne w Europie są różne. Współpracujemy o rozszerzanie koalicji i współpracy. Rozmawiamy z PSL z przewodniczącym Kosiniakiem-Kamyszem. Jeżeli uda nam się znaleźć porozumienie, zrobić pierwszy krok w wyborach samorządowych, potem krok z PSL w wyborach do Europarlamentu, a potem mamy kilka miesięcy przed wyborami do polskiego parlamentu – odpowiedział Schetyna.

Tym samym wybrnął od konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy rozmawiał już z liderem SLD Włodzimierzem Czarzastym. Jego zdaniem koalicję buduje się stopniowo, krok po kroku, a nie od razu, żeby uniknąć ewentualnych konfliktów.

Szef PO został też zapytany o poświęcenie Kazimierza Ujazdowskiego we Wrocławiu i o jego przyszłość w polityce.

– Nie mogliśmy zrobić Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu. To nie koniec naszej współpracy (z Ujazdowskim – red.), ale niestety jego kandydatura nie pozwoliła na zbudowanie szerszej koalicji. Trzeba przyznać się do błędu, taka jest polityka i teraz budujemy tą współpracę z Nowoczesną. Będziemy rozmawiali o przyszłości Ujazdowskiego – odpowiedział Schetyna.


Źródło: "TVN24"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"