Episkopat apeluje do Dudy, by zawetował ważną ustawę. "Prawo winno służyć społeczeństwu, a nie partiom"

Episkopat apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Episkopat apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ustawa o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego czeka już tylko na podpis prezydenta. Do Andrzeja Dudy w tej sprawie apeluje rzecznik Episkopatu. "Prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i (…) winno służyć społeczeństwu. A nie tylko największym partiom politycznym" – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że mocno skłania się ku zawetowaniu ustawy ws. zmian w ordynacji wyborczej do PE.

– Dla mnie przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezydent powinien stać na straży reguł, które czynią demokrację czymś realnym – tłumaczył prezydent w rozmowie z Piotrem Zarembą.

W czwartek rzecznik Episkopatu odniósł się do debaty wokół zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Episkopatu podkreślił, że prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale i etyczny.

"Musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. (…) W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego" – czytamy w oświadczeniu.

Dalej ks. Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, że prawo wyborcze "winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym". "Partie winny mieć charakter służebny (...). W szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami" – zaznaczył rzecznik KEP.

Zmiany w ordynacji
27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę wybieranych z niego europosłów. Ma ich być co najmniej trzech. Zdaniem prawników taki sposób wyłaniania europosłów faworyzuje PiS i PO, czyli duże partie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadała się nawet część środowisk prawicowych.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...