PiS wypuszcza kolejne buble prawne? Gigantyczna liczba poprawek do ustaw sądowych

Małgorzata Gersdorf wróciła do pracy w Sądzie Najwyższym po urlopie.
Małgorzata Gersdorf wróciła do pracy w Sądzie Najwyższym po urlopie. fot. Jacek Marczewski/Agencja Gazeta
Ponad 600 poprawek, uwag i wątpliwości do 12 nowelizacji ustaw sądowych zgłosili pracownicy Biur Legislacyjnych Sejmu i Senatu – podaje Radio Zet.

Jak informuje w swojej analizie dziennikarka stacji Joanna Komolka, pracownicy zwracali uwagę m.in. na to, że przechodzenie sędziów w stan spoczynku jest niekonstytucyjne. Ich zdaniem niezgodne z konstytucją są także zapisy o de facto braku możliwości odwołania się sędziego od negatywnej opinii KRS co do dalszego orzekania po ukończeniu 65. roku życia.

Pracownicy zwracali też uwagę na zbyt duże uprawnienia prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Chodziło m.in. o jego decyzyjność w kwestiach budżetowych całego SN. Ponadto, eksperci zwrócili uwagę, że projekty nowelizacji były przygotowane niezgodnie z techniką legislacyjną, a podczas ich uchwalania złamano tzw. zasadę trzech czytań.

Dziennikarka zauważyła, że poprawki opozycji czy uwagi zgłaszane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy czy Helsińską Fundację Praw Człowieka, nie były w ogóle brane pod uwagę czy wysłuchiwane podczas posiedzeń komisji.

źródło: Radio Zet

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...