Pracownicy SOP dostali kolejne przywileje finansowe. Tymczasem policji brakuje pieniędzy

Pracownicy SOP dostali kolejne przywileje finansowe. W tym czasie Komendant Główny Policji musi wstrzymać wypłatę dodatków dla policjantów, bo nie ma na nie pieniędzy w kasie
Pracownicy SOP dostali kolejne przywileje finansowe. W tym czasie Komendant Główny Policji musi wstrzymać wypłatę dodatków dla policjantów, bo nie ma na nie pieniędzy w kasie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Funkcjonariusze SOP mieli dostawać dodatek finansowy w postaci 50 proc. podstawowej pensji nie dłużej niż przez pół roku. Właśnie zmieniono te zasady – będzie 75 proc. i na okres roku. SOP będzie kosztować podatników w przyszłym roku około 382 mln złotych. W tym samym czasie w Komendant Główny Policji wstrzymuje wypłatę dodatków dla funkcjonariuszy.


Pod koniec lipca prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Dzięki temu funkcjonariusze SOP będą najlepiej uposażoną służbą mundurową w Polsce. Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", podatnicy zapłacą 3,67 mld zł za ochronę dla polityków.
Według ustawy o SOP z grudnia 2017 roku (a więc wcale nie takiej starej, jakby się zastanowić) każdy funkcjonariusz SOP mógł otrzymać specjalny dodatek finansowy w postaci 50 procent wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek taki mógł pobierać maksymalnie przez pół roku. Nowelizacja zmieniła tę zasadę, teraz jest rok i 75 proc. wynagrodzenia.

To nie wszystko. SOP-owcy dostają dodatkowe pieniądze za brak mieszkania w miejscu pełnienia służby, a więc głównie w Warszawie. To 33,71 zł dziennie dla funkcjonariusza, który ma rodzinę, lub 20,22 zł dziennie dla samotnych. W pierwszym przypadku daje to kwotę powyżej tysiąca złotych, w drugim około 600 zł.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w maju tego roku poszły w górę pensje funkcjonariuszy SOP, z których każdy z dnia na dzień zaczął zarabiać o 1036 zł miesięcznie więcej.

W tym samym czasie, gdy SOP dostaje kolejne bonusy, protestują policjanci i Straż Graniczna. Policjanci od 10 maja ograniczają liczbę wystawianych mandatów ograniczając się do udzielania pouczeń wobec zatrzymanych kierowców. W lipcu tego roku łączna suma mandatów wyniosła 33 mln złotych, gdy w lipcu zeszłego roku było to 44 mln złotych.
Komendant Główny Policji w ostatnich dniach podjął decyzję o wstrzymaniu wypłat dodatków dla policjantów, takich jak zwrot pieniędzy za naukę czy dodatek pogrzebowy. Jak przekonuje komendant Jarosław Szymczyk, decyzja ma charakter chwilowy do czasu otrzymania dodatkowych środków z ministerstwa.


Żródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WYBORY 2019

WYNIKI, ANALIZY, KOMENTARZE