Ujawniono umowy resortu Gowina z Polsatem. Ministerstwo miało zapłacić za ukrytą promocję

MNiSW zapłaciło 270 tys. zł Polsatowi za promocję działań resortu – podaje OKO.press.
MNiSW zapłaciło 270 tys. zł Polsatowi za promocję działań resortu – podaje OKO.press. fot. Maciej Jaźwiecki/Agencja Gazeta
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ubiegłym roku zapłaciło Polsatowi ponad 270 tys. zł za promocję działań resortu – podał portal OKO.press. Umowy ze stacją miały dotyczyć spotów, relacji na żywo, artykułów sponsorowanych i zapraszania przedstawicieli ministerstwa do Polsat News.


Promocja dotyczyła sztandarowego projektu Gowina, którym była tzw. konstytucja dla nauki. OKO.press dotarło do dwóch umów, które ministerstwo podpisało w 2017 r. z firmą Polsat Media Biuro Reklamy. W umowach precyzyjnie określono czas trwania relacji na żywo z Narodowego Kongresu Nauki i szczegóły rozmów z ekspertami, których wskazał resort Gowina. Z góry określano także tematy rozmów.

Umowa zakładała także publikację czterech tekstów sponsorowanych na łamach polsatnews.pl. OKO.press zwraca uwagę, że artykuły ukazały się na stronie bez oznaczenia, że są sponsorowane. Warto przypomnieć, że sponsorowanie programów informacyjnych oraz publicystycznych stanowi naruszenie zapisów ustawy o radiofonii i telewizji.

Polsat: nie ujawniamy treści umów
OKO.press zapytało Polsat o umowy z resortem Gowina i czy to prawda, że artykuły nie były oznaczone jako sponsorowane.

"Z zasady nie ujawniamy treści umów z naszymi partnerami, jednak mogę zapewnić, że według moich informacji przedmiotem umowy nie były wspomniane przez Pana rozmowy. W Polsacie News były to standardowe rozmowy dziennikarza z zaproszonym gościem. W związku z powyższym Pańskie pytania są bezprzedmiotowe" – odpowiedział rzecznik Polsatu Tomasz Matwiejczuk.


Około pół roku temu wyszła też na jaw dotacja 230 tys. zł dla stowarzyszenia powiązanego z partią Jarosława Gowina. Mimo że Stowarzyszenie-Ekonomia Nauka Społeczeństwo "SENS" nie miało żadnego doświadczenia w pracy z seniorami i istniało zaledwie 18 dni, dostało gigantyczne pieniądze od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: OKO.press
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...