Polski wątek ws. śmierci Jána Kuciaka. Jeden z podejrzanych szkolił się we Wrocławiu

W sprawie śmierci Jána Kuciaka i jego dziewczyny Martiny Kušnírovej pojawił się polski wątek. Chodzi o jednego z podejrzanych o jego śmierć.
W sprawie śmierci Jána Kuciaka i jego dziewczyny Martiny Kušnírovej pojawił się polski wątek. Chodzi o jednego z podejrzanych o jego śmierć. Fot. facebook.com/Jan Kuciak
27 września media obiegła informacja o schwytaniu ośmiu osób podejrzanych o śmierć słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego dziewczyny Martiny Kušnírovej. W sprawie pojawił się też polski wątek. Jeden z zatrzymanych szkolił się kilka lat temu w Polsce na ochroniarza – podaje Onet. Były policjant Tomáš Sz. miał odbyć we Wrocławiu szkolenie z ochrony.


Tomáš Sz. w 2014 roku odbył szkolenie w European Security Academy. Wrocławska akademia poinformowała, że w tamtym czasie pracował jako funkcjonariusz słowackiej policji. Tomáš Sz. nie był wówczas notowany, inaczej nie miałby prawa udziału w szkoleniu. Mężczyzna w ramach przygotowania uczył się między innymi ochrony ważnych osób, prowadzenia samochodu i udzielania pierwszej pomocy. Kurs trwał dwa tygodnie.

Śmierć dziennikarza i jego partnerki
Słowacka minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova wyraziła nadzieję, że zostanie ustalony motyw i zleceniodawcy zabójstwa. Wspomniała także, że dotychczas przesłuchano około 200 świadków.

Przypomnijmy, że zamordowany na Słowacji dziennikarz Ján Kuciak zajmował się głównie tematyką oszustw podatkowych. Zabójstwo mogło być właśnie konsekwencją artykułów Kuciaka w słowackich mediach. Dziennikarz zginął w miejscowości Veľká Mača niedaleko Trnawy, gdzie wraz z partnerką przebywał w rodzinnym domu.

Kuciak był dziennikarzem serwisu Aktuality.sk. Patrol policji przyszedł do domu dziennikarza po tym, jak jego bliscy zadzwonili na komisariat i poinformowali, że nie można skontaktować się z nim ani jego dziewczyną. Służby mundurowe odnalazły na miejscu ciała zmarłych. Śmierć Kuciaka odbiła się szerokim echem na Słowacji, ale i w innych krajach. Ján Kuciak i Martina Kušnírova zmarli 21 lutego 2018.


źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...