Polski rząd ma teraz nieco bardziej klarowną sytuację. Znamy datę rozprawy w sprawie pytań prejudycjalnych, które Sąd Najwyższy przesłał 2 sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Termin wyznaczono na 12 lutego 2019 roku – podaje TVN24.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pytania prejudycjalne podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym. Prezes trybunału Koen Lenaerts uzasadnił tę decyzję tym, że "niezwłoczne udzielenie przez trybunał odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości (...) związane w szczególności z niezawisłością sędziowską". Dodawał, że wątpliwości, które ma Sąd Najwyższym, uzasadniają, by niezwłocznie rozpatrzyć sprawę.
Niewykluczone więc, że do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach ani Krajowa Rada Sądownictwa, ani prezydent nie będą podejmować dalszych działań w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.
– Nie zrezygnuję z funkcji I Prezesa Sądu Najwyższego, ale nie wykluczam, że nie będę mogła pełnić tej zaszczytnej funkcji – powiedziała tymczasem telewizji CNN profesor Małgorzata Gersdorf. – W moim przekonaniu jestem I Prezesem do 30 kwietnia 2020 roku. Tylko moja śmierć albo zmiana konstytucji może to zmienić – dodawała Gersdorf.
Amerykańska telewizja przypomniała, że zdaniem Prawa i Sprawiedliwości reforma polskiego wymiaru sądownictwa jest niezbędna. Wszystko dlatego, że według partii ton systemowi wciąż nadają komunistyczni sędziowie.
Hipokryzja PiS
Na hipokryzję takiego stwierdzenia wskazał poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Przekonywał, że rząd PiS jak żaden inny dbał o prokuratorów i sędziów stanu wojennego. "Żadne ugrupowanie w III RP nie powołało na ministra sprawiedliwości sędziego stanu wojennego skazującego opozycjonistów" – napisał na Twitterze polityk.
Wspomniał też, że Andrzej Duda jako wiceminister współpracował w rządzie Jarosława Kaczyńskiego z sędzią Andrzejem Kryże. To Kryże skazał Andrzeja Czumę, Bronisława Komorowskiego i Wojciecha Ziembińskiego na więzienie za zorganizowanie obchodów 11 listopada 1979 roku.