"Szokujące materiały w IPN". Piątek ujawnia, co będzie w nowej książce o Macierewiczu

Tomasz Piątek szykuje drugą część książki o Antonim Macierewiczu.
Tomasz Piątek szykuje drugą część książki o Antonim Macierewiczu. fot. Roman Rogalski/Jacek Marczewski/Agencja Gazeta
Tomasz Piątek to autor głośnej książki o Antonim Macierewicza, która miała przyczynić się do dymisji byłego szefa MON i osłabienia jego politycznych wpływów. Teraz dziennikarz zapowiada drugi tom. – W IPN są materiały szokujące – twierdzi.


Pierwsza część pt. "Macierewicz i jego tajemnice" opisywała powiązania biznesowe i biznesowo-polityczne Macierewicza. Drugi tom ma być owocem kilkunastomiesięcznego śledztwa w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej.


Koncentruje się na działalności Macierewicza w okresie PRL. – Znalazłem w archiwach IPN kawał nieopowiedzianej polskiej historii. Byłoby dobrze, gdyby Polacy ją znali. W IPN są materiały zdumiewające, ale dotychczas nikt się nimi nie zainteresował – albo nikt nie chciał ich ujawnić – mówi Tomasz Piątek w rozmowie z Kamilem Sikorą z Wirtualnej Polski.


– Z dokumentów tych wynika - a jeden z nich stwierdza to wprost! - że Antoni Macierewicz znajdował się pod swoistą ochroną Biura Studiów SB. Była to jednostka, która specjalizowała się w perfidnej dywersji wobec ruchów opozycyjnych. Tworzyła coś na kształt pseudoopozycji, która miała przyciągać przeciwników władzy i zwodzić ich na manowce, pchać w ugodowe lub przesadnie radykalne kierunki, niebędące w stanie zagrozić władz – opisuje Tomasz Piątek w rozmowie z portalem.


Esbek: zabrali mi dokumenty o Macierewiczu
Piątek podaje przykład kapitana SB Grzegorza Bolesty. Skarży się on, że ma zadanie śledzić Macierewicza, ale koledzy z Biura Studiów SB kierowani przez wysoko postawionego funkcjonariusza zabrali mu dokumenty dotyczące Macierewicza. BS SB utrudnia śledzenie Macierewicza na wiele innych sposobów. Bolesta między innymi skarży się, że dostaje z opóźnieniem zapisy podsłuchów.

– A na koniec podaje informację więcej niż zdumiewającą. Otóż esbek zwerbował konfidenta w środowisku Antoniego Macierewicza. Od tego konfidenta miał dostać informacje, które obciążały Antoniego Macierewicza lub pozwalały na niego naciskać. Gdyby Bolesta je dostał, byłby to dla Macierewicza problem – twierdzi Piątek.

Jednak nieznany funkcjonariusz SB, który powołał się na Bolestę – bez jego wiedzy i zgody – przejął te informacje, płacąc za nie konfidentowi. Ktoś z Biura Studiów SB przejął agenta - i było to przejęcie wrogie wobec esbeków, którzy tropili Macierewicza. Kapitan Bolesta żalił się, że miał prześladować Macierewicza, ale Biuro Studiów nie pozwoliło mu tego robić.

Pierwsza książka Tomasza Piątka o Antonim Macierewiczu wstrząsnęła polską opinią publiczną. Jak ujawnia Piątek, do tej pory kupiło ją 230 tys. osób.

Zdaniem autora dymisja Macierewicza ze stanowiska szefa MON to przynajmniej po części efekt publikacji "Macierewicz i jego tajemnice". Dziennikarz już wcześniej zapowiedział drugi tom. Jak mówił w styczniu, w ostatnich miesiącach uzyskał nowe dowody na rosyjskie wpływy w Polsce.

źródło: Wirtualna Polska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy