Jest raport ws. wyprawy na Nanga Parbat. Tak próbował się ratować Mackiewicz

Raport odsłania kulisy tego, co działo się na górze Nanga Parbat z Tomaszem Mackiewiczem i Elisabeth Revol.
Raport odsłania kulisy tego, co działo się na górze Nanga Parbat z Tomaszem Mackiewiczem i Elisabeth Revol. Fot. Facebook / Tomasz Czapkins Mackiewicz
Prestiżowe amerykańskie pismo specjalistyczne "American Alpine Journal" opublikowało raport na temat styczniowej wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Potwierdzono w nim m.in. pierwsze wejście na szczyt północno-zachodnią ścianą góry.


Według "AAJ" duet Mackiewicz-Revol zdobył szczyt góry, co zgadzałoby się z wersją Francuzki, którą przedstawiła po swoim uratowaniu. "Niedługo po wschodzie słońca 25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat jako druga wyprawa w historii" –  czytamy w raporcie, w którym wyraźnie zostało zaznaczone, że Polak i Francuzka jako pierwsi weszli na szczyt północno-zachodnią ścianą góry.

W dalszej części raportu opisano także to, co działo się po zdobyciu szczytu. Mackiewicz stwierdził, że nie widzi lampy czołowej partnerki, a ona sama jest dla niego rozmyta. To oznaczało, że gwałtownie zwiększa się obrzęk mózgu. Na domiar złego, Polak nie był w stanie poruszać się na tyle szybko, aby zachować odpowiednią temperaturę ciała.

Mackiewicz zażył cztery tabletki deksametazonu. To lek pomagający niwelować skutki choroby wysokościowej. "To poprawiło stan rzeczy na chwilę" – czytamy w raporcie. Wspinacze mieli długi trawers do pokonania i niewielkie wzniesienie, by dotrzeć do namiotu. Jednak "Mackiewicz był już zupełnie wyczerpany i odmrożony, a do tego miał objawy obrzęku płucnego i problemy ze wzrokiem".


Wtedy jego partnerka Elizabeth Revol zdecydowała się zostawić go na noc w szczelinie. Następnego dnia, gdy było wiadomo, że Polak nie będzie w stanie zejść, Francuzka wykonała kilka telefonów alarmowych. Tam dowiedziała się, że musi zejść niżej, bo śmigłowiec będzie mógł zabrać tylko jedną poszkodowaną osobę.

Przypomnijmy, Tomasz Mackiewicz już na zawsze został w namiocie nieopodal szczytu. Po zdobyciu celu z powodu choroby wysokościowej nie dał rady zejść z góry. Polska wyprawa, która ruszyła jemu i Revol na ratunek nie zdołała do niego dotrzeć z powodu ekstremalnie złych warunków pogodowych.

źródło: American Alpine Club
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...