I ostatecznie mamy nowe święto. Obchody 100-lecia niepodległości wydłużą się do trzech dni

Sejm ustanowił nowe, jednorazowe święto - 12 listopada. Uzasadnienie projektu przedstawiała Elżbieta Kruk z PiS.
Sejm ustanowił nowe, jednorazowe święto - 12 listopada. Uzasadnienie projektu przedstawiała Elżbieta Kruk z PiS. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Sejm RP wieczornym głosowaniem ustanowił 12 listopada dniem wolnym od pracy. Powodem jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki temu czas uroczystości zostanie wydłużony do trzech dni – od 10 do 12 listopada.


"Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj. od 10 do 12 listopada 2018 roku" – czytamy w projekcie ustawy. Uzasadnienie projektu przedstawiała Elżbieta Kruk.

Podczas debaty oburzony był Ryszard Petru. – Czy to jest wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych, a jest na świętowanie? – pytał w Sejmie szef koła Liberalno-Społeczni.

Głosami przeciwnymi w PiS oczywiście nikt się nie przejął. Ustawa została przepchnięta w trzy godziny od pierwszego czytania.

Projekt jest autorstwa jednego z radnych PiS z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. 12 listopada będziemy mieli święto na zasadach handlowej niedzieli. Sklepy powinny być otwarte, ale być może niektóre "zredukują" godziny otwarcia do niedzielnych. 12 listopada mają też pracować publiczne szpitale i apteki.


źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...