"Wy możecie pokonać współczesnych bolszewików". Mocne wystąpienie Donalda Tuska w Łodzi

Donald Tusk wystąpił na Igrzyskach Wolności w Łodzi.
Donald Tusk wystąpił na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta
Donald Tusk rozpoczął już udział w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Były premier wziął udział w Igrzyskach Wolności, zorganizowanych w Łodzi. Wykład, który wygłosił przed kilkutysięczną widownią dotyczył stuletniej historii niepodległej Polski. Nie obyło się bez odniesień do teraźniejszej polityki.


W swoim przemówieniu, przewodniczący Rady Europejskiej nie mówił tylko o historycznych wydarzeniach i politykach, którzy doprowadzili Polskę do odzyskania w 1918 roku niepodległości, ale odwołała się także do współczesnej polityki i codziennych wydarzeń.

– Dzisiaj nie jesteśmy skazani na to co się dzieje z geopolityką, wokół nas. Mamy narzędzia, mamy potencjał do tego, żeby to szczecie geopolityczne trwało jak najdłużej. Ale pamiętajmy o tych przestrogach sprzed 100, 60 i 10 lat. Musimy o to szczęście dbać z całej siły – powiedział Tusk.

Były premier wspomniał także o wydarzeniach z globalnej sceny politycznej, na której Donald Trump jako przedstawiciel najsilniejszego demokratycznego państwa podważa dotychczasowy ład światowy.

– Mamy w naszym kraju polityków, którzy chcą zmienić ład, który jest fundamentem niepodległości naszego kraju – powiedział Tusk. A dalej było jeszcze ostrzej. – Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej silnej pozycji w UE, tak naprawdę występują przeciwko polskiej niepodległości – dodał były polski premier.


Współcześnie
O rządzących w Polsce politykach, który wielokrotnie zapewniają o tym, że nie dążą do Polexitu, przemawiający w Łodzi Donald Tusk powiedział, że "im bardzie zapewniają, że nie chcą wychodzić z Unii Europejskiej, tym bardziej to robią".
Podkreślona została także rola dwóch najważniejszych twórców polskiej niepodległości. – Pierwszym z nich był marszałek Józef Piłsudski w 1918 roku. Drugim, w 1989 roku był Lech Wałęsa. I basta" – powiedział Tusk, za co został nagrodzony brawami. – Musimy, tak jak w 1918 roku, utworzyć wspólnotę celów politycznych – dodał.

Na zakończenie przemówienia padło jeszcze jedno ostre zdanie, w którym przewodniczący RE mobilizował zgromadzonych do pracy na rzecz wolnej, liberalnej i opartej na wartościach Polsce. – Józef Piłsudski i Lech Wałęsa mieli o wiele trudniejsza sytuację niż my dzisiaj. Ale dali radę. Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików? – stwierdził Tusk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu