Rozdano Paszporty "Polityki". Tradycyjnie rządzący mocno oberwali podczas gali

Jerzy Baczyński, naczelny "Polityki", znów wbił szpilkę ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu.
Jerzy Baczyński, naczelny "Polityki", znów wbił szpilkę ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Paszporty "Polityki" już od kilku lat pokazywane są w TVN. Telewizja Polska pozbyła się prestiżowej gali w obawie, że ze sceny padać będą słowa uderzające w Prawo i Sprawiedliwość. Bo choć to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury, nie raz już bywało tak, że obrywało się politykom różnych opcji. Nie inaczej było tym razem.


Tej "tradycji" stało się zadość za sprawą redaktora naczelnego "Polityki". Jerzy Baczyński już na początku pozwolił sobie na uszczypliwość wobec ministra kultury Piotra Glińskiego. Poinformował, iż nie przywita na sali ministra kultury, ponieważ ten... w ogóle nie pojawił się na gali.Kto zdobył Paszporty "Polityki" 2019
W kategorii "Film" zwyciężyła Joanna Kulig za "rolę w 'Zimnej wojnie' - najlepszym polskim filmie minionego roku". Paszport "Polityki" w kategorii "Teatr" zdobyła Marta Górnicka. – Teatr, który jest politycznie zaangażowany, powinien być głośny i przemawiać głośno z naszych scen i ulic. Powinien być obecny na scenach, póki wciąż jest to jeszcze możliwe – powiedziała laureatka.

Paszport "Polityki" w kategorii "Literatura" zdobyła natomiast Małgorzata Rejmer, autorka reportażu o Albanii "Błoto słodsze niż miód". Nagrodę przyznano jej "za umiejętność wysłuchania ludzi niewysłuchanych, umiejętność znalezienia języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji".


W kategorii "Sztuki wizualne" paszport "Polityki" otrzymała Diana Lelonek za "oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia". Lelonek zaprosiła na scenę koleżankę, która... apelowała o ratowanie dzików, której rzezi chce dokonać rząd.

Laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna" został kompozytor Aleksander Nowak, nagrodzony "za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat”. Tymczasem Paszport "Polityki" w kategorii "Muzyka popularna" zdobył Dawid Podsiadło.

Zdobywcami Paszportu "Polityki" w kategorii "Kultura cyfrowa" zdobyła grupa panGenerator w składzie Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski. Wyróżnienie Kreator kultury zdobyła Krystyna Janda. Więcej o tegorocznych laureatów można przeczytać tutaj.

Paszporty przyznawane są przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku. w kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna kreatora kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury. Scenę wielokrotnie laureaci wykorzystywali do wbijania szpili władzy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...