"Musisz zdecydować: Albo ze mną, albo z Polską". Włoska gazeta o wizycie Salviniego i możliwej reakcji Putina

"Corriere della Sera" pisze, że prezydent Rosji chce, by wicepremier Włoch Matteo Salvini wybrał: "albo ze mną, albo z Polską".
"Corriere della Sera" pisze, że prezydent Rosji chce, by wicepremier Włoch Matteo Salvini wybrał: "albo ze mną, albo z Polską". Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Wizyta wicepremiera Włoch w Polsce przebiegła w cieniu afery z NBP i być może nie wywołała tak wielkiego zainteresowania, jak się spodziewano. Mocno śledzono ją jednak we Włoszech. Również pod kątem ewentualnej reakcji Władimira Putina. Matteo Salvini, jak wiadomo, jest jego zwolennikiem. Stąd publikacja jednej z gazet już odbiła się szerokim echem. Szczególnie w Polsce.


Matteo Salvini powiedział po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, że liczy na powstanie "osi włosko-polskiej". Wiadomo, że wicepremier Włoch jest prorosyjski i jak sam stwierdził, lepiej czuje się w Moskwie niż w Brukseli. Tak, jak proeuropejski był były premier Włoch Sivio Berlusconi.

W tym kontekście "Corriere della Sera" analizuje wizytę Salviniego w Polsce – której rząd, jak zaznacza, "spośród krajów europejskich najbardziej boi się i nienawidzi Rosji". Jaka mogła być reakcja prezydenta Rosji?

"No, tego już za wiele" – musiał powiedzieć Władimir, z nostalgią myśląc o Silvio. Kilka pytań zadali sobie także Polacy, także Jarosław Kaczyński, który nie lubi, jak się go "kiwa”. Jak to (musiał się zastanawiać Kaczyński) – (Salvini i) rusofilski, i polonofilski?" – analizuje Franco Venturini.

Według publicysty, sygnał od Putina może być jeden. "Musisz wybrać, drogi Matteo – albo ze mną, albo z nimi" – pisze w komentarzu. Ta opinia już obiegła polskie media. W niektórych przekazach w taki sposób, jakby Putin już dał Włochowi ultimatum. "Przyjaciel Putin zdezorientowany działaniami Salviniego" – donosi np. TV Republika.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...