Ani Skłodowska-Curie ani Szymborska. Tytuł "Polki stulecia" otrzymała... zakonnica

Święta siostra Faustyna Kowalska zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie na "Polkę roku". W zestawieniu zabrakło m.in. Marii Skłodowskiej-Curie
Święta siostra Faustyna Kowalska zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie na "Polkę roku". W zestawieniu zabrakło m.in. Marii Skłodowskiej-Curie Fot. Okładka książki "Dzienniczek"
W 2018 roku BBC History wyróżniło Marię Skłodowską -Curie jako najbardziej wpływową kobietę w historii. Polka wyprzedziła tym samym m.in. Margaret Thatcher czy Księżną Dianę. Tymczasem w plebiscycie Konfederacji Kobiet RP na Polkę Stulecia próżno jej szukać. Tytuł otrzymała... święta siostra Faustyna Kowalska. Czym zasłużyła się w kobiecej historii?


Plebiscyt Konfederacji Kobiet RP
Jak czytamy na stronie "Głosowanie miało dać impuls do poznawania zarówno tych legendarnych bohaterek, o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało". Organizatorzy podkreślają, że to one wychowywały pokolenia , nauczając miłości do Boga i kraju.

Internauci mogli głosować na 23 kobiety i niemal 20 proc. z nich wybrało siostrę Faustynę  Kowalską.

Historia Świętej
Maria Faustyna Kowalska przyszła na świat na początku XX wieku, w 1905 roku. Skończyła jedynie trzy klasy podstawówki, a wieku 17-stu podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu. Rodzice jednak nie byli z tego zadowoleni i sprzeciwili się jej wyborowi. Dwa lata później kobieta doświadczyła widzenia Jezusa, podczas tańców w parku.

To wydarzenie stało się bodźcem, aby pójść za głosem serca. Kowalska wyjechała do Warszawy, którą po latach nauk opuściła, by pojechać do Krakowa, gdzie w 1933 roku złożyła śluby wieczyste.

Święta siostra Faustyna doznała w swoim życiu wielu objawień i przeżyć - m.in. instruowana przez samego Jezusa stworzyła obraz "Jezu Ufam Tobie" - które opisywała w "Dzienniczku". W zapisach głosiła orędzie Miłosierdzia, przekazane jej - jak twierdziła - przez Chrystusa. W pierwszej dekadzie XXI wieku mówiło się, że "Dzienniczek" jest najczęściej tłumaczoną polską książką na świecie.
Bogusław Bajor, Przymierze z Maryją
w rozmowie z Łukaszem Karpielem z PCh24

Są dwa klucze, do zrozumienia fenomenu "Dzienniczka". Pierwszy to ten, który daje Siostra Faustyna, mianowicie prawdziwą wykładnię wiary w Boga. Przypomina jak nasza relacja z Bogiem powinna wyglądać (...). Drugim jest nadzieja. "Dzienniczek" Siostry Faustyny, brzydko mówiąc, sprzedaje nadzieję. Daje nadzieję na zbawienie wieczne Czytaj więcej

Zdaniem Bogusława Bajora ludzie sięgają po książkę szukając zarówno wykładni nauki katolickiej, kultu miłosierdzia, jak i wątków patriotycznych. Kult Bożego Miłosierdzia według "Dzienniczka" znany jest zresztą i praktykowany na całym świecie.


"Jezus daje obietnicę świętej siostrze Faustynie, że Polskę umiłował szczególnie, a jeżeli będzie mu wierna to wywyższy ją w potędze i świętości. i z Polski ma wyjść iskra, która przygotuje świat na jego ostateczne przyjście. (...) Święta Faustyna jest świetną ambasadorką polskiej duchowości w świecie" - podsumował Bajor w rozmowie z Polonią Christianą.


Głosy poparcia vs oburzenie
Czytając komentarze pod cytowanym wywiadem, zamieszczonym na You Tubie, wydaje się, że wielu internautów zgadza się z tezą, zawartą w jednym z pytań, jakoby to właśnie święta siostra Faustyna zasługiwała na tytuł Polki Stulecia.

Tego samego nie można jednak powiedzieć o reakcjach na Facebooku, gdzie użytkownicy zwracają uwagę na nieuwzględnienie w plebiscycie żadnej z Polek, które otrzymały Nagrodę Nobla i zaskakujący dobór nazwisk w całym zestawieniu. Samo zwycięstwo siostry Faustyny również nie ucieszyło komentujących.

"Czytałam biografię św.Faustyny...uważam że była osobą chorą psychicznie", "Serio, uważacie że przez ostatnie 100 lat Polki nic innego nie zaprezentowały, nic nie osiągnęły poza posiadaniem zwidów?", "ASZdziennik.pl - kurła, byłem przekonany, że to Wasze!" - to tylko część gorzkich słów, które przeczytamy pod postem.
Plebiscyt stworzony przez Konfederację Kobiet RP, miał uczcić rocznicę stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety, który świętowaliśmy w 2018 roku. Na podium rankingu znalazły się również Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka” oraz Wanda Półtawska. Wśród innych uczestniczek zauważyć można też Hankę Ordonównę, Agatę Mróz czy Zofię Kossak.

Warto wspomnieć, że w analogicznym plebiscycie stworzonym przez "Wysokie Obcasy" zwyciężyła Maria Skłodowska-Curie. Poza zdobywczynią Nagrody Nobla, na liście znalazły się m.in. Anna Grodzka, Janina Ochojska czy Wisława Szymborska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"