Największa gala polskiej muzyki ucieka ze stolicy. 25. edycja "Fryderyków" poza Warszawą

Gala najważniejszych polskich nagród muzycznych w tym roku przenosi się z Warszawy do Katowic.
Gala najważniejszych polskich nagród muzycznych w tym roku przenosi się z Warszawy do Katowic. Fot. Facebook / Gala Fryderyk
Przez 24 lata gala najważniejszych polskich nagród muzycznych odbywała się w Warszawie. W tym roku organizatorzy postanowili to zmienić, przenosząc wydarzenie do stolicy Śląska.


– Dla nas, jako Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, bardzo ważne jest także, że wydarzenie przyczyni się do rozwoju polskiego rynku muzycznego dzięki dodatkowemu programowi wydarzeń konferencyjnych i festiwalowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zostanie wyemitowana przez stację TVN. Co ciekawe, po raz pierwszy w 25-letniej historii nagród, fani muzyki będą mieli okazję wziąć udział w gali. Wkrótce do sprzedaży trafią bilety na tę okazję.

– Przez ostatnie 25 lat Fryderyki zyskały prestiż i renomę, stając się świętem polskiej branży muzycznej. Dziś, w dniu jubileuszu, do wspólnego świętowania chcemy zaprosić także fanów, którzy współtworzą sukces każdego artysty. Chcemy im także pokazać różne aspekty naszego sektora, dlatego oprócz samej gali przygotowujemy dzień festiwalowy, łączący koncerty, warsztaty i seminaria – zapowiada Marek Staszewski, szef Związku Producentów Audio Video, organizatora konkursu FRYDERYK.

Festiwal, stanowiący dopełnienie wydarzenia, odbędzie się 10 marca. Dwa dni później w sali NOSPR w Katowicach odbędzie się Gala Muzyki Poważnej.

Fryderyki 2018
Wśród zeszłorocznych laureatów na 24. ceremonii wręczenia Fryderyków znalazł się Kortez w kategorii Utwór Roku ("Dobry moment"). Daria Zawiałow otrzymała dwie statuetki: za fonograficzny debiut roku oraz za album roku w kategorii alternatywa ("A kysz!"). Hey zwyciężyło z kolei, jeśli chodzi o najlepszy album roku w muzyce rockowej ("CDN").


Zwycięzcą w kategorii album roku hip-hop okazał się Taco Hemingway ("Szprycer"); Natalia Przybysz w kategorii Album Roku Pop ("Światło nocne"); Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni ("Re:akcja mazowiecka"); Paulina Przybysz za album roku w kategorii Elektronika ("Chodź tu").

Jazz Band Młynarski-Masecki w kategorii Teledysk Roku ("Abduł Bey"); Maciej Obara Quartet za album roku w kategorii jazz ("Unloved"). Maciej Obara dostał także Fryderyka za jazzowego artystę roku. Fonograficzny debiut roku jazz otrzymał za to Kuba Więcek.

Źródło: "Dziennik Zachodni"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...