Dziesiątki e-maili i telefonów z ofertami. Można sie ich pozbyć, wystarczy wycofać zgodę na przetwarzanie danych

Z biegiem czasu, zalewające nas oferty zaczynają denerwować.
Z biegiem czasu, zalewające nas oferty zaczynają denerwować. Fot. 123rf.com
Telefony z banków i sieci komórkowych czy dziesiątki ofert na skrzynce e-mailowej od firm, których nie pamiętasz. To wszystko potrafi nieźle zmęczyć i zniechęcić do korzystania z jakichkolwiek newsletterów czy promocji. Jest jednak sposób na ograniczenie niechcianych informacji. Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych?


Praktycznie przy każdych zakupach w internecie, założeniu konta w serwisie czy nawet pobraniu darmowego e-booka, proszeni jesteśmy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Często jest to warunkiem przejścia do następnego etapu zakupy czy rejestracji. Właśnie tym sposobem, w bardzo krótkim czasie jesteśmy zalewani przeróżnymi ofertami i informacjami, których w większości nie chcemy.

Jest jednak sposób na to, żeby wycofać zgodę na przetwarzanie naszych danych w celach handlowych. W wielu przypadkach możliwa jest rezygnacja z newslettera lub oferty (przeważnie w stopce e-maila) i zajmuje to dosłownie kilka kliknięć. Taka możliwość świadczy o profesjonalizmie firmy, która taką korespondencję wysyła.

Jednak co w przypadku, gdy takiej możliwości nie ma? Wtedy trzeba użyć bardziej "tradycyjnej" metody. Należy po prostu wysłać pismo, w którym poinformujemy administratora naszych danych o wycofaniu naszej zgody na ich przetwarzanie. Możemy to zrobić pocztą lub przesyłając dokument e-mailem.


W tym przypadku, nie potrzebujemy skomplikowanego dokumentu. Tak naprawdę wystarczy kilka zdań i nasz podpis.
Często pojawia się też pytanie o całkowite wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Co prawda możliwości ich zastrzeżenia nie ma, ale możemy wnieść sprzeciw wobec przetwarzania naszych danych osobowych. Pismo (na podobnej zasadzie co ww.) powinniśmy skierować do administratora danych.

Prawdopodobne jest także to, że kiedyś wyraziliśmy zgodę na udostępnianie danych objętych zgodą podmiotom trzecim w celu wysyłania przez nie informacji handlowych drogą elektroniczną (stąd często nie kojarzymy firm, które wysyłają nam oferty). W takim przypadku wniosek o wycofanie zgody musimy wysłać do każdego z podmiotów, który otrzymał nasze dane.

Warto też zgłaszać przypadki, gdy nie mamy dobrowolności w wyrażeniu zgody na przetwarzanie naszych danych, lub zostało to ukryte np. w regulaminie serwisu lub sklepu. Są to działania niezgodne z prawem i możemy je zgłosić do UOKiK-u lub GIODO.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...