Branża turystyczna oburzona słowami premiera. "Tusk szerzy ciemnotę ekonomiczną"

Premier wykazał się co najmniej nieostrożnością w swojej wypowiedzi o branży turystycznej
Premier wykazał się co najmniej nieostrożnością w swojej wypowiedzi o branży turystycznej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Polska Izba Turystyki w liście do premiera Donalda Tuska gani go za słowa o branży turystycznej. Szef Platformy Obywatelskiej został złapany przez prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego na populizmie? Andrzej Sadowski mówi nam: – Premier manifestuje swoją ignorancję w tym zakresie.


Niewiadomski w swoim liście najpierw przypomina słowa premiera Donalda Tuska:

Donald Tusk

Powiem brutalnie: ja się dużo bardziej przejmuję losem turystów niż biur turystycznych. Biura turystyczne same w sobie to nie jest branża, od losu której zależy polska gospodarka czy losy polskiego podatnika. Natomiast kłopoty w tej branży dotykają tysięcy zupełnie niewinnych ludzi i dlatego nasze prace będą nakierowane na to, aby chronić możliwie skutecznie interesy turystów.


Dalej prezes PIT poucza premiera:

Paweł Niewiadomski
Prezes Polskiej Izby Turystycznej

Skoro uszło Pana uwadze, że turystyka jest jednym z kluczowych motorów światowego wzrostu gospodarczego (w czym znaczny udział mają przedsiębiorstwa turystyczne), pozwolę sobie uczynić to w niniejszym liście.


Następnie Paweł Niewiadomski wylicza, dlaczego branża turystyczna ma tak duże znaczenie i czemu szef rządu nie powinien jej trywializować. Czy prezes PIT rzeczywiście ma rację, czy tylko broni swojego?

"Szerzenie ekonomicznej ciemnoty"
Dr Janusz Grobicki, ekspert gospodarczy, redaktor naczelny "Miesięcznika Finansowego BANK" wyjaśnia nam, że choć branża turystyczna nie jest dla Polski tak ważna jak dla wielu innych krajów, to jednak jest istotnym czynnikiem naszego rozwoju. Podobnie uważa Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, ekonomista i komentator gospodarczy. – Nawet w polskich warunkach branża turystyczna przynosi czasami więcej dochodu niż niejedna tradycyjna branża – wyjaśnia Sadowski.


Obaj eksperci mówią także, że trudno traktować wypowiedź premiera poważnie. Janusz Grobicki zastanawia się, czy może nie zagrały tu emocje. Andrzej Sadowski z kolei mówi wręcz o "szerzeniu ekonomicznej ciemnoty" przez premiera.

Grobicki i Sadowski podkreślają także, że skala bankructw w branży turystycznej jest bardzo mała w porównaniu z tym, co widzimy w innych gałęziach gospodarki. Upadki biur podróży są spektakularne, ale: – Trudno mówić, że mamy szalony kryzys w branży. Kilka biur, które są ofiarą swojej łatwowierności w biznesie, to jest ułamek i to bardzo mały. Nawet nie procent, a promil. Choć to na pewno bardzo bolesne dla ludzi, którzy padli ofiarą tych bankructw – wyjaśnia Grobicki. Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha przytacza tu przykład firm budujących domy. Ten sektor gospodarki także miał swoje problemy w ubiegłych latach. – W przypadku ich upadłości ludzie tracili oszczędności całego życia, a nie tylko wakacje – przypomina Sadowski.

Premier powinien się także raczej zastanowić, jak pomóc branży turystycznej. Janusz Grobicki podkreśla, że braki w infrastrukturze ograniczają jej rozwój. A Andrzej Sadowski zwraca uwagę na urzędnicze pęta podatków i procedur, które przeszkadzają firmom z tej gałęzi gospodarki. Mówi też, że nasza branża turystyczna traci do włoskiej czy hiszpańskiej nie tylko przez pogodę, ale także przez regulacje, które przecież premier obiecywał znosić.


Przeczytaj też: Jak sprawdzić biuro podróży i bezpiecznie wrócić z wakacji? "Nie wierzcie w promocje: dwa tygodnie w Grecji za 400 zł"

Jak widać, próbując ustawić się w roli obrońcy uciśnionych, premier Donald Tusk uderzył przy okazji w całą branżę turystyczną. Trudno nie zgodzić się ze słowami wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha, że "polski urzędnik państwowy, a tym bardziej premier, nie powinien wypowiadać się z lekceważeniem o jakiejkolwiek branży".

Szczególnie brzydko wygląda to dlatego, że chciał tymi słowami zapewne politycznie zyskać jako ten, który szlachetnie potępia "okropne" firmy "gnębiące" zwykłych ludzi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka