Lista nieobecnych jest długa, ale... Sprawdzamy, kto jednak przyjechał na konferencję bliskowschodnią

Kto i po co przyjechał na warszawską konferencję?
Kto i po co przyjechał na warszawską konferencję? Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Na konferencję bliskowschodnią przejechało około 60 delegacji z różnych państw, w tym wiceprezydent USA Mike Pence i premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wielkimi nieobecnymi są Iran, jego geopolityczni sprzymierzeńcy i... część państw Unii Europejskiej. O co chodzi w konferencyjnej układance?


Konferencja w Warszawie już od dawna wzbudzała kontrowersje i spowodowała nawet retorsje ze strony wściekłego Iranu, który odbiera spotkanie jako skierowane przeciwko niemu. I wszystko wskazuje na to, że irańskie władze mogą mieć trochę racji.

Amerykanie, którzy są współorganizatorami tego wydarzenia, przysłali dosyć mocną reprezentację urzędników wysokiego szczebla. Do Polski przylecieli: wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, doradca prezydenta Trumpa Jared Kushner (prywatnie mąż Ivanki Trump) oraz specjalny wysłannik amerykańskiego prezydenta ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt.

Zięć Trumpa ma przedstawić elementy długo oczekiwanego planu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który Donald Trump określił "porozumieniem stulecia". Właśnie to oraz lista nieobecnych może świadczyć o fakcie, że Amerykanie chcą stworzyć antyirański blok państw, włączając do tego Arabie Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które mają podobny stosunek do Iranu jak Izrael.

Do Polski przyjechali ponadto przedstawiciele Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu, Maroko, Omanu oraz większości krajów europejskich. Ciekawa jest jednak lista nieobecnych. Oprócz Rosji, Iranu, Turcji, Libanu i Autonomii Palestyńskiej, do Warszawy nie przyjechała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, co ma pokazać, że unijni urzędnicy sprzeciwiają się złamaniu przez Polskę solidarności unijnej i ryzyku pogorszenia stosunków z Iranem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje