Netanjahu w Polsce o Polakach: Pomagali Niemcom zabijać Żydów. Ambasada: te słowa nie padły

Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów – miał powiedzieć Benjamin Netanjahu. Ambasada Izraela twierdzi, że takie słowa nie padły.
Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów – miał powiedzieć Benjamin Netanjahu. Ambasada Izraela twierdzi, że takie słowa nie padły. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie zakończyła się w czwartek, ale jej echa pobrzmiewać będą jeszcze długo. Finałowym zgrzytem okazała się publikacja "Jerusalem Post". Izraelska gazeta zacytowała premiera Benjamina Netanjahu: "Naród polski współpracował z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu". Ambasada Izraela zdementowała, jakoby takie słowa padły.


Oburzające słowa miały paść podczas wizyty izraelskiego premiera w Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN. Wypowiedź miała dotyczyć zeszłorocznego kryzysu wokół ustawy o IPN, z której władze PiS ostatecznie się wycofały. Ustawa przewidywała karę więzienia za obarczanie państwa polskiego lub polskiego narodu współodpowiedzialnością za zbrodnie niemieckie popełnione w czasie II wojny światowej.


– Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu twierdzenie – miał oświadczyć Benjamin Netanjahu.

Te słowa wywołały burzę. Pojawiły się doniesienia, iż w związku z powstałym kryzysem premier Mateusz Morawiecki odwoła planowany na przyszły tydzień przyjazd do Jerozolimy na szczyt Grupy Wyszehradzkiej (18-19 lutego). Odwołanie tego spotkania zasugerował wręcz prezydent Andrzej Duda.

"Jeśli wypowiedź Premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP 'Zameczek' w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń" napisał prezydent na Twitterze.


Ambasada izraelska w Warszawie zapewnia jednak, że słowa, jakie przytacza "Jerusalem Post", w ogóle nie padły. – Informacje podane przez dziennik "Jerusalem Post" nt. wypowiedzi w Warszawie premiera Izraela Benjamina Netanjahu są nieprawdziwe – przekazała Polskiej Agencji Prasowej ambasador Anna Azari. Na razie brak informacji, czy to zapewnienie wystarczy, aby doszło do przyszłotygodniowego spotkania w Jerozolimie.

Przy okazji konferencji bliskowschodniej w Warszawie padło wiele więcej sformułowań krzywdzących dla Polski i po prostu niezgodnych z historycznymi faktami. Amerykańska dziennikarka NBC News Andrea Mitchell w swojej relacji z Warszawy mówiła o "Żydach, którzy w czasie wojny walczyli z polskim i nazistowskim reżimem". Po wielu godzinach przeprosiła za te słowa.

źródło: jpost.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN