Biegli wydali opinię na temat zabójcy Pawła Adamowicza. Nie wiadomo, czy jest poczytalny

Biegli nie byli w stanie stwierdzić podczas jednorazowego badania psychiatrycznego, czy Stefan W. był poczytalny podczas zamachu na prezydenta Gdańska.
Biegli nie byli w stanie stwierdzić podczas jednorazowego badania psychiatrycznego, czy Stefan W. był poczytalny podczas zamachu na prezydenta Gdańska. Fot. Policja
Biegli psychiatrzy przebadali Stefana W. Jednak nie byli w stanie stwierdzić, czy w momencie ataku na prezydenta Gdańska był poczytalny. Konieczna więc będzie dalsza obserwacja sprawcy zamachu na Pawła Adamowicza.


Opinia z tzw. jednorazowego badania psychiatrycznego dotarła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Śledczy nie wiedzą, czy 27-latek wiedział, co robił, gdy wszedł na scenę WOŚP z nożem i trzykrotnie ugodził Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska w wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia po kilkunastogodzinnej walce lekarzy o jego życie.

– Badanie zostało przeprowadzone 30 stycznia 2019 roku przez dwóch biegłych psychiatrów. W sporządzonej opinii biegli zawnioskowali o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej podejrzanego Stefana W.  – wyjaśniła w RMF FM Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

– Po jednorazowym badaniu nie byli bowiem w stanie wypowiedzieć się co do stanu poczytalności podejrzanego. Prokurator przygotuje i skieruje do Sądu wniosek o orzeczenie wobec podejrzanego obserwacji sądowo-psychiatrycznej – dodała przedstawicielka gdańskiej prokuratury.


Już wcześniej spekulowano, że jednorazowe badanie może okazać się niewystarczające do ustalenia poczytalności sprawcy morderstwa w Gdańsku. Szerszy zakres badań Stefana W. może oznaczać kilkutygodniową obserwację psychiatryczną. Na to z kolei potrzeba zgody sądu.

Przypomnijmy, z informacji Służby Więziennej wynika, że w czasie 5,5-letniego pobytu Stefana W. w więzieniu odbył on 20 konsultacji psychiatrycznych. Lekarze stwierdzili u niego schizofrenię. W. był na nią leczony, jednak po jakimś czasie odmówił przyjmowania leków.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...