Borusewicz ostro do obrońców pomnika ks. Jankowskiego. "Był agentem SB. Donosił na mnie"

Zdaniem Bogdana Borusewicza ksiądz Henryk Jankowski był agentem Służby Bezpieczeństwa. Wicemarszałek Senatu opowiedział historię swojej znajomej księgarki oraz słynnej mszy Henryka Jankowskiego w sierpniu 1980 r.
Zdaniem Bogdana Borusewicza ksiądz Henryk Jankowski był agentem Służby Bezpieczeństwa. Wicemarszałek Senatu opowiedział historię swojej znajomej księgarki oraz słynnej mszy Henryka Jankowskiego w sierpniu 1980 r. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
– Afiszował się z tym, jak pomaga podziemnej "Solidarności", a jednocześnie donosił SB na mnie i innych. Jak człowiek jest amoralny w jednej sferze, to zazwyczaj także w innej – powiedział Bogdan Borusewicz, jeden z liderów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej.


– Jestem tego pewien i mam dowody – tak wicemarszałek Senatu odpowiedział na pytanie o to, czy Henryk Jankowski był agentem SB. Borusewicz opowiedział o sytuacji, gdy w 1986 roku wyszedł z więzienia. Poszedł do znajomej z księgarni, która była wcześniej u księdza Jankowskiego, którego prosiła o leki i jedzenie dla Borusewicza. Zaraz po tej wizycie Służba Bezpieczeństwa zaczęła ją śledzić.

Wspomina też kazanie Henryka Jankowskiego podczas słynnej mszy dla stoczniowców w czasie sierpniowego strajku w 1980 r.

– (…) byłem zniesmaczony. Nawet powiedziałem wtedy do kolegów. "Czy bezpieka mu pisała to kazanie?". Bo w tym kazaniu nie było żadnego nawiązania ani do miejsca, ani do strajku. Kompletnie nic! A to była przecież przełomowa sprawa – pierwsza msza święta na terenie wielkiego, socjalistycznego zakładu pracy! To było dla mnie zaskakujące i dziwne – wspomina w wywiadzie dla "Wyborczej".

Wiele lat później, już w latach 90. Borusewicza odwiedził dziennikarz, który powiedział mu, że rozmawiał o ks. Jankowskim z majorem Berdysem, zastępcą szefa wydziału IV SB w Gdańsku, który zajmował się Kościołem.

– Ten major powiedział mu, że te kazanie na mszę w Stoczni to on Jankowskiemu sam napisał, a także przytoczył całą tę historię z dziewczyną z księgarni, którą po donosie Jankowskiego zaczęto obserwować – relacjonuje Borusewicz. Polityk PO dodał, że teczka ks. Jankowskiego została zniszczona, a zachowały się strzępy jego donosów.


Przypomnijmy: w nocy ze środy na czwartek przewrócono pomnik Henryka Jankowskiego niedaleko parafii św. Brygidy w Gdańsku. Całe zajście zarejestrował Tomasz Sekielski, który wcześniej został powiadomiony, że "coś ma się wydarzyć".

Kwiaty pod przewróconym pomnikiem złożył szef "Solidarności" Piotr Duda. Pogroził też tym, którzy przeprowadzili nocną akcję. Wśród obrońców pomnika znalazł się też Grzegorz Pellowski, znany gdański piekarz, przed laty inicjator postawienia monumentu proboszczowi kościoła św. Brygidy.

– Ci, którzy go postawili, powinni go stamtąd zabrać. Pan Pellowski może go sobie postawić na prywatnej posesji przed swoją piekarnią – odpowiedział Borusewicz w rozmowie z Maciejem Sandeckim z trójmiejskiej "Gazety Wyborczej".

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!