Nowe zasady przyznawania 500 plus. Od lipca rodzice dostaną pieniądze także na pierwsze dziecko

Od 1 lipca 500 zł przyznawane będzie na każde dziecko.
Od 1 lipca 500 zł przyznawane będzie na każde dziecko. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Po konwencji Prawa i Sprawiedliwości jednym z najgorętszych tematów jest obietnica przyznania 500 plus na pierwsze dziecko. Już od lipca mają wejść nowe zasady wypłacania tego świadczenia. Co się zmieni? Podajemy kilka ważnych faktów.


Mało kto pamięta, ale pomysł z wprowadzeniem 500 plus na każde dziecko jeszcze pod koniec ubiegłego roku wydawał się dla PiS mało realny. Widać to po zachowaniu Kancelarii Premiera po wizycie wicepremier Beaty Szydło w Leszczynie. Minister spraw społecznych zapowiedziała wtedy zmiany programu 500 plus w 2019 roku.

Innego zdania był natomiast Marek Suski z KPRM, który stwierdził, że to pomysł wicepremier, o którym premier nic nie wiedział. Dodał także, że program 500 plus w 2019 roku nie powinien ulec zmianie. Takie samo stanowisko zajmowała minister rodziny Elżbieta Rafalska, która informowała, że w budżecie na 2019 rok nie zawarto takiej kwoty, która pozwalałaby powiększyć zakres przyznawanego świadczenia.

Ale narracją rzadu zmieniła się już w lutym, kiedy na konwencji partii ogłoszono, że państwo będzie wypłacało już od 1 lipca 2019 roku 500 zł na pierwsze dziecko. I co najważniejsze, będzie się to działo bez żadnego kryterium dochodowego.

Do tej pory było inaczej. Jeśli rodzic chciał otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko, musiał spełniać określone kryteria:

– być rodzicem lub opiekunem dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia,
– złożyć wniosek,
– przedstawić swoje dochody.

Jeśli dochód przekraczałby 800 zł netto (a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1200 zł netto) na osobę w rodzinie wtedy świadczenie na pierwsze lub jedynie dziecko nie przysługuje. Wychodzi więc na to, że ostatni zapis z listy wymagań, nie będzie już obowiązywał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...