Ukraina nie weźmie udziału w Eurowizji. Artyści ogłosili protest przeciw "upolitycznianiu konkursu"

Wokalistka MARUV miała reprezentować Ukrainę w Tel Awiwie
Wokalistka MARUV miała reprezentować Ukrainę w Tel Awiwie Fot. Screensot z YouTube / Телеканал СТБ
To już pewne. Na tegorocznej Eurowizji nie zobaczymy reprezentanta Ukrainy. Oficjalną decyzję ogłoszono po kilkudniowym zamieszaniu i kontrowersjach.


W 2017 r. to Kijów był gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji. Dwa lata później Ukrainy w ogole nie będzie wśród uczestników, chociaż nie takie było zamierzenie.

Kilka dni temu krajowe eliminacje wygrała 27-letnia piosenkarka Maruv z piosenką "Siren Song". Jej wygrana wzbudziła jednak kontrowersje z powodu kontraktu kobiety z rosyjską filią wytwórni Warner Music, a także jej koncertów za wschodnią granicą.

To nie spodobało się ukraińskiemu nadawcy – a kontrakt z Narodową Telekompanią Ukrainy jest warunkiem wzięcia udziału w Eurowizji. Zażądano od Maruv, aby zrezygnowała z występów w Rosji. Umowa miała być także na wyłączność, co oznacza, że artystka nie mogłaby rozmawiać z mediami bez wiedzy NTU. Za niedotrzymanie kontraktu groziłaby kara w wysokości, bagatela, 2 mln hrywien (ponad 280 tys. zł.).Nic więc dziwnego, że Maruv zdecydowała się nie podpisywać umowy, co oznaczało, że nie może pojechać do Izraela. Zrezygnowali również zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca – grupa Freedom-Jazz Girls Band i zespół Kazka. Ten ostatni ogłosił na Instagramie, że nie pojdzie na Eurowizję z powodu upolityczenienia wyboru reprezentanta i nie chce "siać niezgody", ale "jednoczyć".

Po kilku dniach zamieszania NTU wraz ze stacją telewizyjną STB ogłosiły więc, że Ukraina nie weźmie udziału w Eurowizji. Jako powód podała aferę związaną "z nadmiernym upolitycznieniem wyboru artysty". Taki obrót sprawy wydaje się nie przeszkadzać Ukraińcom. W sondażu na Facebooku aż 67 proc. osób stwierdziło, że nie należy wysyłać reprezentanta na siłę.Eurowizja 2019 odbędzie się w Tel Awiwie w dniach 14-18 maja. Polskę reprezentować będzie zespół Tulia.

źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy.[/b] Prezydent nie będzie zadowolony

Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy. Prezydent nie będzie zadowolony

Anna RydekAnna Rydek

W chwili, gdy pierwszy szok wywołany dokumentem braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zaczyna mijać, czas włączyć racjonalne myślenie i poszukać odpowiedzi na pytanie: kim jest i jak działa pedofil? Do odpowiedzi posłuży mi doświadczenie własne, jako ofiary pedofila, oraz ludzi, których spotkałam w toku swojego procesu terapeutycznego. Który to proces – dodam, prawdopodobnie nigdy się tak naprawdę nie skończy, a w każdym razie nie zlikwiduje całkowicie objawów i nie cofnie...

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. [b]Zełenski rozważa referendum ws. Rosji

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. Zełenski rozważa referendum ws. Rosji