"Kościół opiekuje się sprawcami, wynajmuje im adwokatów". Ofiara księdza pedofila wystąpiła w "Kropce nad i"

Pani Katarzyna nie pokazała swojej twarzy, miała też zmieniony głos.
Pani Katarzyna nie pokazała swojej twarzy, miała też zmieniony głos. Fot. TVN / kadr z programu "Kropka nad i"
Musiałam się mierzyć na sali sądowej ze słowami mecenasów, którzy mnie obwiniali, próbowali umniejszyć moją krzywdę – powiedziała w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i" 26-letnia Katarzyna, która przed trzynastu laty padła ofiarą księdza pedofila. Była wielokrotnie gwałcona i bita. Kobieta wywalczyła w sądzie milion złotych odszkodowania od zakonu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ale pieniędzy nie otrzymała.


To był jeden z głośniejszych wyroków ostatnich lat – sąd okręgowy w Poznaniu przyznał 26-latce milion złotych odszkodowania od Chrystusowców oraz 800 zł miesięcznie dożywotniej renty. Dlaczego akurat od nich? To właśnie członkiem tego zakonu był ksiądz Roman B.


Katarzyna pochodziła z patologicznej rodziny, a rodzice byli alkoholikami. Ksiądz obiecał im pomoc – miał zabrać ją do szkoły z internatem w innym mieście. Rodzice mu uwierzyli, a on wykorzystał okazję – wielokrotnie gwałcił i bił dziewczynkę. Po kilkunastu miesiącach piekła trafiła do domu dziecka, gdzie opowiedziała swoją historię.


Roman B. został aresztowany w 2008 roku i skazany na osiem lat więzienia. Ostatecznie spędził w nim cztery lata. Nie wiadomo co się dzieje z nim teraz, a Chrystusowcy odmawiają informacji.I choć pani Katarzyna wygrała sprawę o odszkodowanie, zakon wniósł w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. – Wygrałam proces, który był bardzo ciężki. Bardzo wiele mnie kosztował. Teraz boję się, że niestety sąd (Najwyższy – red.) zdecyduje, że te pieniądze mi się nie należą – powiedziała kobieta w wywiadzie ze zmienionym głosem.


26-latka podkreśliła, że w tej sprawie jest załamana postawą zakonu. – Zakon twierdzi od początku, że nic nie wiedział, że nie miał o niczym pojęcia, co jest oczywiście nieprawdą. Wiedzieli o krzywdzie, która się dzieje, a później po wyjściu z więzienia zaopiekowali się księdzem Romanem, przyjęli go do zakonu, dali możliwość służenia. Moim zdaniem dali mu możliwość, aby popełniał te same czyny, które popełniał ze mną – tłumaczyła.

26-latka opowiedziała także, jak była szykanowana. – Z perspektywy czasu rozumiem ofiary, które nie mówią o swojej krzywdzie. Bo spotykają się z takim czymś z czym ja się spotkałam, czyli obwinianiem przez środowisko, wytykaniem palcami – opowiedziała.

Przypomniała też, jak szantażował ją ksiądz Roman: – Mówił, że wszyscy go wielbią, szanują i będą wierzyć tylko jemu, a jak komuś powiem, to zrobi mi krzywdę.

Zwróciła ponadto uwagę, jak trudny był dla niej ten proces. – Kościół opiekuje się sprawcami poprzez wynajmowanie im adwokatów, bronienie ich, a ofiary są pozostawiane same sobie – wyjaśniała.

– Musiałam się mierzyć na sali sądowej ze słowami mecenasów, którzy mnie obwiniali, próbowali umniejszyć moją krzywdę, zrzucić ją na środowisko rodzinne. Uważali, że kwota jest wygórowana, a mi się taka wielka krzywda nie stała, że żyję z nią kilka lat, więc wszystko jest w porządku – mówiła w "Kropce nad i".

Podkreślała, że "nie jest możliwe, żeby wymazać taką historię ze swojego życia". – To jest ze mną każdego dnia, a najgorsze są noce. To wraca w snach, w koszmarach. Boję się ciemności, nie umiem spać przy zgaszonym świetle. Każdy krok na klatce czy przekręcony klucz u sąsiada, powoduje u mnie trzęsienie rąk. Boję się, jak to będzie dalej wyglądało, bo nie umiem funkcjonować – wyznała.

źródło: tvn24.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zbiera haki dla Kaczyńskiego? "Newsweek" o tym, skąd taka pozycja Kamińskiego
0 0Matka Brejzy uznała, że dość oszczerstw. Złożyła pozew przeciwko Pereirze
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"