Teraz nauczyciele będą jeszcze bardziej wściekli. MEN ujawniło dane o nagrodach dla pracowników

Prawie 300 pracowników MEN dostało nagrody w 2018 r. Resort ujawnił dane.
Prawie 300 pracowników MEN dostało nagrody w 2018 r. Resort ujawnił dane. Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Rządzący przekonują, że na podwyżki dla nauczycieli nie ma pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że prawie 300 pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymało nagrody uznaniowe w 2018 roku. Te dane ujawnił sam resort Anny Zalewskiej w odpowiedzi na interpelację Joanny Schmidt.


Dyskusja o podwyżkach dla nauczycieli i planowanym strajku w oświacie to wciąż temat wzbudzający mnóstwo emocji. Kij w mrowisko włożyła jeszcze Joanna Schmidt, która zwróciła się pod koniec lutego do minister edukacji narodowej z interpelacją w sprawie nagród i wynagrodzeń pracowników resortu. "Kwestie wynagrodzeń budzą duże zainteresowanie społeczne" – podkreśliła posłanka Teraz! i zadała trzy konkretne pytania.

Schmidt dopytywała, ile wyniosło średnie wynagrodzenie pracowników MEN w 2018 r. ogółem. Ponadto chciała dowiedzieć się, czy w ubiegłym roku pracownicy resortu otrzymali jakieś nagrody. Trzecia kwestia dotyczyła bezpośrednio minister Anny Zalewskiej. "Czy minister zwróciła do Caritasu swoją nagrodę z 2017 roku otrzymaną za czasów rządów premier Beaty Szydło?" – pytała posłanka.

Prawie 300 pracowników z nagrodami
Na stronie Sejmu w poniedziałek pojawiła się odpowiedź na interpelację Schmidt, pod którą podpisał się wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Z dokumentu wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracowników resortu w 2018 roku (bez osób przebywających na długotrwałych urlopach bezpłatnych i wychowawczych) wyniosło:


- 4 881,32 złotych brutto dla wszystkich pracowników MEN, to jest zajmujących kierownicze stanowiska, członków korpusu służby cywilnej oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi,

- 5 024,76 złotych brutto dla pracowników legitymujących się minimum 20-letnim stażem pracy spośród wszystkich pracowników MEN,

- 8 980,41 złotych brutto dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i osób zatrudnionych na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej.

W odpowiedzi wskazano również, że w 2018 r. nagrody uznaniowe otrzymało 295 pracowników. "Nagród nie przyznano osobom zajmującym kierownicze stanowiska państwowe w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Najniższa wypłacona kwota nagrody wynosiła ok. 100 zł, najwyższa ok. 9 tys. zł" – czytamy.

Wiceminister Kopeć zapewnił, że "wszelkie nagrody zostały przyznane za szczególne zaangażowanie w realizację powierzonych i należycie wykonanych zadań". Dodał, że minister edukacji Anna Zalewska, "zgodnie z obietnicą przekazała swoją nagrodę z 2017 roku na rzecz Caritas Diecezji Świdnickiej".

Morawiecki: Na podwyżki nie ma pieniędzy
Nauczyciele mogą negatywnie odebrać informacje o nagrodach przyznawanych w MEN. Tym bardziej, że Mateusz Morawiecki mówił ostatnio o "budżecie, który nie jest z gumy". Szef rządu zapytany o kwestię wzrostu wynagrodzeń w oświacie nie pozostawił złudzeń – na podwyżki dla nauczycieli pieniędzy zabraknie

– W nawiązaniu do wielkich kwot, które padały, muszę powiedzieć coś, co jest oczywiste dla wszystkich, którzy zarządzają jakimś budżetem: budżet to nie jest worek bez dna – przekonywał. 

Morawiecki zaznaczał, że "gdzieś kończą się możliwości budżetowe, by zmieścić się w ograniczeniach". Zamiast podania konkretów o podwyżkach, premier zaapelował do nauczycieli, by egzaminy w szkołach odbyły się normalnie i nie zostały zakłócone przez planowany strajk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce