"Kara" za ucieczkę spod kół pociągu jest niska. Kierowca karetki z Puszczykowa powinien staranować rogatki

Na nagraniu z wypadku widać, że kierowca karetki chciał uniknąć zderzenia z pociągiem, ale nie chciał dotknąć rogatek.
Na nagraniu z wypadku widać, że kierowca karetki chciał uniknąć zderzenia z pociągiem, ale nie chciał dotknąć rogatek. Fot. Facebook.com/strazacy
Kierowca karetki, która utknęła na przejeździe kolejowym pod Poznaniem, powinien był staranować szlabany – taka jest zgodna opinia ekspertów. Nie zrobił tego, przez co w wypadku zginęli ratownik medyczny i lekarz. Z ujawnionego nagrania wynika, że kierowca karetki robił wszystko, aby nie uszkodzić rogatek. Tymczasem za wyłamanie kolejowych szlabanów grozi tylko 300 zł mandatu i cztery punkty karne.


Cała tragedia została nagrana na monitoringu. Na filmie widać rozpaczliwe ruchy kierowcy karetki, który próbował usunąć swój pojazd z torów i ustawić się do nich równolegle. Zamiast jednak tracić cenne sekundy na te manewry, mógł po prostu staranować szlaban.

– Tego typu rogatki wystarczy najechać samochodem, czy nawet podejść i pchnąć. Nie wymagają dużej siły, wystarczy je mocniej pchnąć. One się otwierają – powiedział dla "Faktów" TVN mł. bryg. Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

– One są tak zaprojektowane, żeby można je było wyłamać. Notabene czasami zdarza się na kolei, że rogatki wyskakują przy silniejszym wietrze – dodał Paweł Wałachowski, pracownik firmy projektującej linie kolejowe.

W wypadku w Puszczykowie zginęli 30-letni lekarz i 42-letni ratownik. Ocalał tylko 40-letni ratownik kierowca, ale jest w ciężkim stanie. W momencie zderzenia pociąg pędził z prędkością 100 km/h.

źródło: fakty.tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
WYWIAD 0 0Posłanka PO "dopadła" kolejnego hejtera z internetu. Tłumaczy, dlaczego im nie odpuści
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Samsung 0 0Jak żyć szybko i nie zwariować? Oto gadżety, które ci w tym pomogą
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry