To z tym Szydło przyszła do nauczycieli. Ujawniono, kiedy miałyby nastąpić duże podwyżki

O tym "pakcie społecznym dla oświaty" już się mówi, że to program "Szydło plus".
O tym "pakcie społecznym dla oświaty" już się mówi, że to program "Szydło plus". Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
W Centrum "Dialog" toczą się rozmowy, które teoretycznie mogą jeszcze zmienić plan związkowców, którzy od poniedziałku zamierzają podjąć strajk w oświacie. Z nową propozycją na te negocjacje przyszła wicepremier Beata Szydło. Poinformowała o "pakcie społecznym dla oświaty". Nieoficjalnie już wiadomo, co ten pakt zawiera. W pierwszych komentarzach pojawiają się oceny, że ta oferta to kpina.


Dziennikarze dowiedzieli się, jakie szczegóły zawiera pakt, który właśnie jest omawiany za zamkniętymi drzwiami Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". I już wiadomo, że o trudno będzie uzyskać akceptację związków zawodowych.

"Zwiększenie pensum nauczycielskiego z 18 do 22 lub 24 godzin - w zamian podwyżki do 8100 zł w 2023 roku" – to, jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski, oferta z jaką do związkowców przyszła Beata Szydło. Wiadomo też, że w tym roku nie będzie większych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, niż rząd ogłaszał to już wcześniej. Te same propozycje opisuje specjalizująca się w tematyce edukacyjnej Justyna Suchecka z "Gazety Wyborczej". Przytacza też komentarz jednego z wiceprezesów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który nową propozycję określił mianem programu "Szydło plus". Przypomnijmy, że we wtorek Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych poszły na ustępstwa w rokowaniach z rządem – zeszły ze swojego głównego żądania, czyli 1000 zł podwyżki do wynagrodzeń zasadniczych. Zamiast tego zaproponowano m.in. podwyżkę w wysokości 30 proc. pensji.

Jeśli strony się nie porozumieją, w poniedziałek rozpocznie się bezterminowy strajk. Zgodnie z kalendarzem 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia egzamin ósmoklasistów. Matury ruszają 6 maja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce