Nauczyciele są wściekli. Ujawniono stawki, jakie dostają osoby zastępujące ich na egzaminach

Nauczyciele są wściekli, że w egzaminach gimnazjalnych biorą udział osoby z zewnątrz.
Nauczyciele są wściekli, że w egzaminach gimnazjalnych biorą udział osoby z zewnątrz. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Nauczyciele są oburzeni, że w egzaminach gimnazjalnych biorą udział osoby z zewnątrz (w tym księża, zakonnice i strażnicy więzienni). Przepisy stanowią bowiem jasno, że mogą egzaminować tylko nauczyciele. Oliwy do ognia dolało ujawnienie stawek, jakie miały zostać wypłacone osobom biorącym udział w egzaminach.


Strajkujący nauczyciele zarzucają minister edukacji Annie Zalewskiej złamanie prawa. Chodzi o rozporządzenie, na podstawie którego w komisjach egzaminacyjnych nauczycieli zastąpiły osoby, które nie pracują w zawodzie.

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński był wyraźnie zdenerwowany, gdy przekazał dziennikarzom informacje. Jego zdaniem, szefowa resortu edukacji złamała prawo podczas organizacji egzaminów gimnazjalnych. Dodał, że z tego powodu wynik rozpoczętych w środę egzaminów będzie można zaskarżyć.


Baszczyński przypomniał, że przepisy jasno precyzują, iż egzaminować mogą tylko nauczyciele, a w komisjach zasiedli "księża, strażnicy więzienni, zakonnice oraz leśnicy". Wiceszef nauczycielskiego związku mówił też o stawkach, jakie nowym członkom komisji mają – jego zdaniem – wypłacać władze.


– W Zgierzu jest to nawet 450 zł na osobę za dzień – mówił wyraźnie zdenerwowany wiceprzewodniczący związku. Bo nauczyciele usłyszeli zarówno od wicepremier Szydło, jak i premiera Morawieckiego, że pieniędzy dla nich nie ma. Jak podaje "Fakt", stawki są nieco mniejsze. Urząd Miasta zapewnił, że członkowie komisji dostają 75 zł za godzinę, co daje 300 zł za dzień.


– Nie wiemy skąd wzięła się kwota 450 zł dziennie, które miałby płacić urząd członkom komisji egzaminacyjnej. Płacimy 75 zł za godzinę. Podobnie płacą inne gminy – powiedziała Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza. Z kolei wg. informacji, jakie podał Baszczyński w innych miastach kwoty były mniejsze: w Rybniku 220 zł, a w Chłemie 100 zł.

– Na 100 egzaminatorów w ciągu trzech dni przeznaczymy 58 tys. zł brutto. Większość osób w komisjach to wolontariusze - głównie osoby z jednostek urzędu miasta. Pomagają nam także policja i straż miejska. Wolontariusze nie pobierają wynagrodzeń – dodała Renata Karolewska.

Egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się w środę i mają potrwać trzy dni. Jak zapewnia MEN, powinny odbyć się bez zakłóceń w całym kraju. We wtorek kuratoria w całej Polsce poinformowały, gdzie mogą być one zagrożone. Wiadomo na przykład, że w województwie kujawsko-pomorskim nie odbyła się pierwsza część egzaminu w miejscowości Podwiesk w gminie Chełmno.

źródło: "Fakt"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie