Dramat podczas zamieszek w Irlandii Północnej. Zastrzelono młodą dziennikarkę

Do zamieszek doszło w jednej z dzielnic miasta Londonderry.
Do zamieszek doszło w jednej z dzielnic miasta Londonderry. Fot. Twitter/LeonaONeill
Lyra McKee została zastrzelona podczas czwartkowych zamieszek w mieście Londonderry w Irlandii Północnej. Według informacji podanych przez lokalną policję, o zabicie dziennikarki podejrzewana jest organizacja terrorystyczna określana jako Nowa IRA.


Zamieszki wywołane przez zwolenników zjednoczenia Irlandii miały miejsce wieczorem 18 kwietnia w dzielnicy Creggan. Doszło tam do strzelaniny, w wyniku której raniona została 29-letnia dziennikarka. Pomimo szybkiej interwencji policjantów i ratowników medycznych, kobieta zmarła w szpitalu. McKee zajmowała się tematem konfliktów w Irlandii Północnej.

"Stałam obok tej młodej kobiety, kiedy upadła obok policyjnego Land Rovera w Creggan. Zadzwoniłam po karetkę, jednak policjanci wsadzili ją szybko do radiowozu i zawieźli do szpitala, gdzie następnie zmarła" – napisała na Twitterze reporterka Leona O’Neill, będąca świadkiem tragicznego zdarzenia. Jak podają zagraniczne media, funkcjonariusze policji przeszukiwali w okolicach Creggan dom należący do republikanów. To wtedy na ulicach padły strzały, a McKee doznała śmiertelnej rany. Podczas konferencji prasowej zastępca komendanta głównego policji w Irlandii Północnej Mark Hamilton poinformował, że ten incydent miał charakter terrorystyczny. – Sądzimy, że był to akt terroryzmu – powiedział. Stwierdził również, że za atak odpowiedzialni są najprawdopodobniej republikanie związani z tzw. Nową IRA.

Zamieszki, do których doszło w okresie wielkanocnym, mogły mieć związek z nadchodzącą rocznicą Powstania Wielkanocnego. W 1916 roku doszło w Dublinie do antybrytyjskiego zrywu, który uznaje się za początek działalności organizacji terrorystycznej IRA.


źródło: BBC News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE! 0 0Jest wyrok TSUE ws. Polski! To w praktyce cofa całą pisowską reformę sądownictwa
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej