Ujawniono raport sprzed 3 lat ws. Notre Dame. Władze wiedziały, że pożar wisi w powietrzu

Eksperci z Uniwersytetu w Wersalu ostrzegali, że w katedrze Notre Dame może dojść do pożaru.
Eksperci z Uniwersytetu w Wersalu ostrzegali, że w katedrze Notre Dame może dojść do pożaru. Fot. Twitter/fraser_rush
Francuskie media ujawniły, że władze Paryża wiedziały już wcześniej o możliwym ryzyku wybuchu pożaru w gotyckiej świątyni. Eksperci ostrzegali, że może tam dojść do zwarcia elektrycznego. Raport w tej sprawie zamieciono pod dywan.


Trzy lata temu eksperci z Uniwersytetu w Wersalu ostrzegli w raporcie, że w razie wybuchu ognia uratowanie m.in. dachu i iglicy katedry byłoby niewykonalne. Mimo tego francuski rząd postanowił utajnić dokument. Jak dowiedział się korespondent RMF FM, protokół zatuszowano w obawie, że zawarte w nim informacje mogłyby uczynić z Notre Dame łatwy cel dla islamskich terrorystów.

Odpowiedzialni za sporządzenie raportu specjaliści poinformowali w dokumencie także o tym, że budowla nie posiada zabezpieczeń antyterrorystycznych oraz systemu, który pomógłby w przypadku zwarcia prądu. Co ciekawe, nieoficjalnie podano, że przyczyną pożaru w paryskiej świątyni mogło być właśnie spięcie instalacji elektrycznej.

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek 15 kwietnia w godzinach wieczornych. W ogniu zniszczony został dach świątyni oraz jej iglica. Prezydent Francji zapowiedział w orędziu odbudowę świątyni, która ma potrwać 5 lat.

źródło: RMF 24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu