Macron zdradził przyszłość katedry Notre Dame. Wiemy, jak szybko Francuzi chcą ją odbudować

Prezydent Francji wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że paryska katedra zostanie odbudowana w 5 lat.
Prezydent Francji wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że paryska katedra zostanie odbudowana w 5 lat. Fot. Facebook.com/EmmanuelMacron
Prezydent Francji wygłosił orędzie, w którym obiecał, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w pięć lat. Zapowiedział, że budowla będzie jeszcze piękniejsza niż wcześniej. W przemówieniu prezydent podziękował także strażakom.


– Odbudujemy katedrę Notre Dame i uczynimy ją jeszcze piękniejszą niż przedtem. Chcę, aby stało się to w ciągu 5 lat – powiedział Macron w pięciominutowym orędziu do narodu. – Jesteśmy w stanie to zrobić – podkreślił.

Macron zaznaczył, że tragedia, jaka spotkała Paryż, może zbliżyć do siebie naród oraz być dla ludzi okazją do głębszej refleksji.

Prezydent Francji podziękował również w orędziu około 400 strażakom, którzy brali udział w akcji gaśniczej, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc.

Według informacji podanych przez "Le Parisien", do tej pory zadeklarowano blisko 700 milionów euro na odbudowę katolickiej świątyni. Na wsparcie zdecydowali się m.in. koncern Kering, oferując wpłatę 100 milionów euro, a także producent luksusowych dóbr LVMH, który chce wpłacić 200 mln euro.

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek 15 kwietnia około godziny 18. Ogień pochłonął dach świątyni, a także gotycką iglicę. Częśćiowemu zniszczeniu uległo także drewniane wnętrze budynku. Wśród rzeczy, które udało się tamtej nocy ocalić, znalazła się m.in. korona cierniowa, będąca jedną z najistotniejszych chrześcijańskich relikwii.


Paryska prokuratura rozpoczęła już śledztwo w sprawie pożaru w katedrze, jednak jego przyczyny wciąż nie są znane.

źródło: i24News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
WYBORY2019 0 0Ujawniono, że PO zamówiła własny sondaż. Jego wyniki są wyjątkowo ciekawe
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zaskoczenie w porcie w Gdyni. Amerykańskie czołgi... wracają do USA