Lekarze do posłów: "Tysiące Polaków umiera, bo brakuje środków. Wybierzcie życie, a nie 500+"

Gorzki list lekarzy do parlamentarzystów. Lekarze proszą, żeby parlamentarzyści zamiast głosować za 500+na pierwsze dziecko, zagłosowali za pieniędzmi na ochronę zdrowia.
Gorzki list lekarzy do parlamentarzystów. Lekarze proszą, żeby parlamentarzyści zamiast głosować za 500+na pierwsze dziecko, zagłosowali za pieniędzmi na ochronę zdrowia. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystosował list otwarty do posłów i senatorów, w którym prosi parlamentarzystów o refleksję i skierowanie środków, które miałyby być wypłacane w ramach 500+ na pierwsze dziecko, na finansowanie publicznej ochrony zdrowia. Lekarze przekonują, że z powodu niedofinansowania systemu ochrony zdrowia już teraz wielu Polaków umiera lub pogarsza się ich stan zdrowia.


Nie wszyscy potrzebują tej pomocy
"Rada Ministrów RP przyjęła właśnie projekt ustawy, przewidujący wypłatę z budżetu państwa kwoty 500 złotych miesięcznie na każde pierwsze dziecko w rodzinie. Ma ona być wypłacana niezależnie od kryterium dochodowego i jest oczywiste, że ogromna większość tych środków trafi do rodzin, które z pewnością nie potrzebują pomocy państwa. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ponad 18 mld złotych rocznie” – czytamy w liście lekarzy do parlamentarzystów.

Lekarze dodają, że w tym samym czasie publiczna ochrona zdrowia w naszym kraju znajduje się w stanie głębokiego i długotrwałego kryzysu, którego podstawową przyczyną jest ogromne niedofinansowanie w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
List otwarty OZZL do parlamentarzystów.

Przejawami tego kryzysu są nie tylko rosnące długi szpitali, wydłużające się (z nielicznymi wyjątkami) kolejki do lekarzy specjalistów, do badań diagnostycznych i do wielu zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim - ogrom cierpienia ludzkiego, związanego z brakiem możliwości odpowiedniego leczenia, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i - nierzadko - śmiercią.

Umierają, bo nie ma pieniędzy
Związek podaje przykład dotyczący leczenia onkologicznego i pisze, że biorąc pod uwagę liczbę chorych na nowotwory w Polsce i porównując wyniki leczenia w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, łatwo obliczyć, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków.

"A przecież medycyna to nie tylko onkologia. Umierają w kolejkach także ludzie chorujący na inne choroby. Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć” – pisze Związek.


Wybierzcie życie
Przypomina, że rząd deklaruje, iż jego celem jest dalsza poprawa poziomu życia polskich rodzin.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
List otwarty OZZL do parlamentarzystów.

Trzeba zatem przypomnieć, że czynnikiem, który w ogromnej mierze decyduje o tym poziomie jest powszechny i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej odpowiedniej jakości. Dzisiaj w Polsce jest to nieosiągalne.

Zdaniem lekarzy, można to zmienić, zwiększając finansowania publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld zł, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+. 

"Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo - chcąc nie chcąc - przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywamy Państwa: wybierzcie życie!" – kończą list lekarze.

Źródło: OZZL
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA