Lekarze do posłów: "Tysiące Polaków umiera, bo brakuje środków. Wybierzcie życie, a nie 500+"

Gorzki list lekarzy do parlamentarzystów. Lekarze proszą, żeby parlamentarzyści zamiast głosować za 500+na pierwsze dziecko, zagłosowali za pieniędzmi na ochronę zdrowia.
Gorzki list lekarzy do parlamentarzystów. Lekarze proszą, żeby parlamentarzyści zamiast głosować za 500+na pierwsze dziecko, zagłosowali za pieniędzmi na ochronę zdrowia. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystosował list otwarty do posłów i senatorów, w którym prosi parlamentarzystów o refleksję i skierowanie środków, które miałyby być wypłacane w ramach 500+ na pierwsze dziecko, na finansowanie publicznej ochrony zdrowia. Lekarze przekonują, że z powodu niedofinansowania systemu ochrony zdrowia już teraz wielu Polaków umiera lub pogarsza się ich stan zdrowia.


Nie wszyscy potrzebują tej pomocy
"Rada Ministrów RP przyjęła właśnie projekt ustawy, przewidujący wypłatę z budżetu państwa kwoty 500 złotych miesięcznie na każde pierwsze dziecko w rodzinie. Ma ona być wypłacana niezależnie od kryterium dochodowego i jest oczywiste, że ogromna większość tych środków trafi do rodzin, które z pewnością nie potrzebują pomocy państwa. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ponad 18 mld złotych rocznie” – czytamy w liście lekarzy do parlamentarzystów.


Lekarze dodają, że w tym samym czasie publiczna ochrona zdrowia w naszym kraju znajduje się w stanie głębokiego i długotrwałego kryzysu, którego podstawową przyczyną jest ogromne niedofinansowanie w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
List otwarty OZZL do parlamentarzystów.

Przejawami tego kryzysu są nie tylko rosnące długi szpitali, wydłużające się (z nielicznymi wyjątkami) kolejki do lekarzy specjalistów, do badań diagnostycznych i do wielu zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim - ogrom cierpienia ludzkiego, związanego z brakiem możliwości odpowiedniego leczenia, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i - nierzadko - śmiercią.

Umierają, bo nie ma pieniędzy
Związek podaje przykład dotyczący leczenia onkologicznego i pisze, że biorąc pod uwagę liczbę chorych na nowotwory w Polsce i porównując wyniki leczenia w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, łatwo obliczyć, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków.

"A przecież medycyna to nie tylko onkologia. Umierają w kolejkach także ludzie chorujący na inne choroby. Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć” – pisze Związek.


Wybierzcie życie
Przypomina, że rząd deklaruje, iż jego celem jest dalsza poprawa poziomu życia polskich rodzin.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
List otwarty OZZL do parlamentarzystów.

Trzeba zatem przypomnieć, że czynnikiem, który w ogromnej mierze decyduje o tym poziomie jest powszechny i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej odpowiedniej jakości. Dzisiaj w Polsce jest to nieosiągalne.

Zdaniem lekarzy, można to zmienić, zwiększając finansowania publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld zł, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+. 

"Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo - chcąc nie chcąc - przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywamy Państwa: wybierzcie życie!" – kończą list lekarze.

Źródło: OZZL

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wojciechowska naściemniała o solo ślubach? Youtuberka z Korei mówi o bzdurach w programie
0 0Wygrani pokłócili się o dom i auto. Oto jak "Czar Par" zniknął z telewizji w atmosferze skandalu

POLECAMY

0 0Egzamin z konstytucji, testy psychiatryczne. Bez tego nie pozwólmy startować w wyborach
0 0Po co PiS licencje dla dziennikarzy? Swoich nagrodzić, resztę ukarać
0 0"Wszystko dzięki ministrowi". Kiedyś głosowali na PO, teraz wolą PiS
0 0Test przedsiębiorcy nie zdał egzaminu. Fiskus potwierdza ważną deklarację
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik