Szykuje się nowa burza w relacjach z Izraelem. Kolejny polityk rzuca poważne oskarżenia wobec Polski

Izraelski polityk już wcześniej wypowiadał się na temat współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.
Izraelski polityk już wcześniej wypowiadał się na temat współodpowiedzialności Polaków za Holokaust. Fot. Facebook / Yair Lapid
Yair Lapid, członek Knesetu, udzielił mocnego wywiadu dziennikarzowi Nissanowi Tzurowi. Izraelski polityk wypowiedział się w nim m.in. o współudziale Polaków w Holokauście. Padły ostre słowa. Rozmowa została opublikowana przez portal Onet.pl.


"Hitleryzm był ideologią niemiecką, ale obozy powstały przy czynnej pomocy Polaków. Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć" – powiedział w wywiadzie Lapid. Przyznał, że wśród Polaków były również osoby, które pomagały Żydom, ale jego zdaniem nie można udawać, że polscy obywatele nie mieli swojego udziału w żydowskiej zagładzie. "Nie przypadkiem hitlerowcy stworzyli swoje centrum zagłady w Polsce" – podkreślił.


W rozmowie z dziennikarzem polityk nawiązał do tego, że Niemcy mieli wykorzystać podczas II wojny światowej nastroje antysemickie w Polsce. "Wiedzieli, że w Polsce jest antysemityzm i miejscowa ludność będzie im pomocna" – zaznaczył. "Oczywiście, mam nadzieję, że wraz z upływem lat skala antysemityzmu w Polsce zmniejszy się, ale nie nastąpi to, jeśli rząd pomaga ukryć przeszłość, zamiast się uczyć od niej" – dodał izraelski polityk.


Lapid już wcześniej udzielał kontrowersyjnych wypowiedzi w kwestiach Holokaustu i udziału w nim Polaków. W zeszłym roku skrytykował polską ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. "Całkowicie potępiam nowe polskie prawo, które usiłuje zaprzeczyć polskiemu współudziałowi w Holokauście. Zrodził się on w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych, choć nawet nie widzieli niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić" – napisał wówczas na Twitterze.

W wywiadzie opublikowanym przez Onet.pl polityk wyraził nadzieję na poprawę relacji izrealsko-polskich. Uważa jednak, że o dobre stosunki musi zadbać polski rząd. "To nie Izrael zainicjował nowe prawo, ale polski rząd przyjął ustawę, która spowodowała rzeczywiste pogorszenie stosunków między oboma narodami, a więc to polski rząd musi wycofać to prawo" – powiedział Yair Lapid.


Szef izraelskiej dyplomacji Israel Katz również wywołał burzę w mediach, po tym jak powiedział w lutym, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Minister zapewnił, że nie zamierza przepraszać za swoją wypowiedź. – Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami – stwierdził w izraelskiej telewizji i24NEWS.

źródło: Onet.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska