"Trochę zmanipulowane". Proboszcz parafii z filmu Sekielskiego o tym, jak do niego trafił pedofil

Proboszcz parafii św. Józefa w Malborku ks. Jan Potrykus wyjaśnia, jak to się stało, że skazany za pedofilię duchowny głosił w jego kościele rekolekcje z udziałem dzieci.
Proboszcz parafii św. Józefa w Malborku ks. Jan Potrykus wyjaśnia, jak to się stało, że skazany za pedofilię duchowny głosił w jego kościele rekolekcje z udziałem dzieci. Fot. screen ze strony YouTube.com / TV Malbork
W prostych i ostrych słowach proboszcz parafii św. Józefa w Malborku ks. Jan Potrykus wyjaśnia, jak to się stało, że skazany za pedofilię duchowny głosił w jego kościele rekolekcje z udziałem dzieci. Jego zdaniem ks. Dariusz Olejniczak robił to dla pieniędzy. Proboszcz z Malborka nie kryje jednak żalu do Tomasza Sekielskiego.


Dariusz Olejniczak to duchowny z Warszawy, który odsiedział wyrok za wykorzystywanie seksualne 7-letnich dziewczynek. W filmie "Tylko nie mów nikomu" występują nastolatki, które opowiadają, gdzie ks. Dariusz je dotykał i za co poszedł do więzienia i za co dostał dożywotni zakaz pracy z dziećmi.

W dokumencie Sekielskiego widzimy duchownego, jak odprawia rekolekcje otoczony wianuszkiem dzieci w parafii w Malborku, narzekając przy tym w kazaniu, że dzisiaj księża mają "przehukane". W filmie widzimy też parafię w Białymstoku, gdzie ksiądz Olejniczak pojawił się parę dni później na rekolekcjach. Tam już dzieci na mszach nie było.

"Gdyby miał choć cień podejrzenia"

Proboszcz parafii św. Józefa w Malborku ma żal do Sekielskiego. – Na temat filmu nie będę się wypowiadał, bo uważam, że to było trochę zmanipulowane – mówi ks. Jan Potrykus w rozmowie z TV Malbork. – Zastanawiam się, dlaczego w Białymstoku pan Sekielski podszedł do tamtego proboszcza i pokazał jemu dokument: "Proszę księdza, ten ksiądz jest skazany aktem prawomocnym, że do końca życia nie ma prawa zbliżać się do dzieci. Dlaczego głosi u księdza rekolekcje?". Do mnie, do mojego wikariusza nikt nie przyszedł z takim zapytaniem – wyjaśnia proboszcz z Malborka.

Ks. Jan Potrykus mówi, że gwarantuje, iż gdyby wiedział z kim ma do czynienia, to nawet w trakcie mszy by podszedł i powiedział: "kończymy rekolekcje, ksiądz mnie oszukał". Proboszcz malborskiej parafii w obszernym wywiadzie dla lokalnej telewizji internetowej zapewnia, że "gdyby miał choć cień podejrzenia wobec ks. Olejniczaka, w Malborku nikt by go nie zobaczył".


Tłumaczy, że do głoszenia rekolekcji przed Bożym Narodzeniem ks. Olejniczaka polecił mu ktoś, kto widział duchownego na innych rekolekcjach. – Pierwszy raz widziałem go wtedy na oczy. Ksiądz, który słyszał go na rekolekcjach w okolicach Suwałk, polecił mi go, mówiąc, że nieźle mówi kazania. Nikt nie miał zielonego pojęcia (o wyroku – przyp. red.), bo nikt o zdrowych zmysłach by takiego człowieka nie zaprosił do parafii – zarzeka się ks. Potrykus.

Zdaniem proboszcza ks. Dariusz Olejniczak na rekolekcje do różnych parafii w całym kraju jeździł dla pieniędzy. Jak wyjaśnił, w archidiecezji gdańskiej i diecezji elbląskiej jest taki zwyczaj, że cała taca z trzeciego dnia rekolekcji jest przeznaczana dla rekolekcjonisty. Podobny zwyczaj najpewniej jest też w innych regionach.

Kard. Nycz przeprasza


Ks. Dariusz Olejniczak to duchowny archidiecezji warszawskiej. Po wyjściu z więzienia kuria skierowała go do domu misyjnego i objęła nadzorem kuratora.

"Po zakończeniu postępowania umieściłem go w seminarium misyjnym, ale bez zamiaru posłania na misję, tylko dlatego że to był i jest jego dom formacyjny. Ustanowiłem też nad nim kuratora. Po pewnym czasie ks. Dariusz zaczął posługę dla grup neokatechumenalnych w jednej z ekip, na terenie Polski. Jednak wtedy nie zapytał kuratora ani nikogo innego, czy wolno mu przyjmować propozycję poprowadzenia rekolekcji. Tu zawiódł, popełnił kosztowny błąd. Zawiódł zaufanie i złamał zakaz sądowy" – wyjaśnił kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" i Onetu.

Hierarcha zapewnił, że bardzo przeżył film braci Sekielskich. "Jako metropolita warszawski, jako kapłan i jako człowiek przepraszam osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie" – powiedział.

źródło: TV Malbork
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0Coldplay wydał nową płytę i zagrał najdziwniejszy koncert w historii. Tutaj obejrzysz go w całości
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Jachira obiektem drwin. Zachowała się tak, jakby to nie był Sejm
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
dad:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0Im droższa kasza, tym lepsza? Zaskakujące wyniki testów
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie