Dziennikarz ujawnił wpadkę Jędraszewskiego. Abp napisał tekst naukowy w oparciu o primaaprilisowy żart

Komiczna wpadka abp Jędraszewskiego.
Komiczna wpadka abp Jędraszewskiego. Fot. Adrianna Bochenek/Agencja Gazeta
Mieszko I zostawił dla Dobrawy Całusławę, Biustynę, Pieściwoję i Pępichę, a o wszystkim opowiedział ksiądz Kpinomir... Jeśli nie widzicie już w samych imionach nic nadzwyczajnego, to znaczy, że tak jak abp Marek Jędraszewski, możecie także złapać się na primaaprilisowy żart "Rzeczpospolitej". Sęk w tym, że arcybiskup i profesor wykorzystał go i powołał się na niego w swojej pracy naukowej...


Trzy lata temu "Rzeczpospolita" postanowiła z okazji prima aprilis opublikować zmyślony wywiad z historykiem Philipem Earlem Steelem, który bada w Polsce historię Mieszka I.

Nie dość, że rozmówca przeprowadził wywiad sam ze sobą, co zostało uwypuklone na końcu tekstu, to jeszcze w jego treści zawarł kilka "przełomowych" przekazów.

Przede wszystkim wymyślił postać Kpinomira, spowiednika czeskiej księżniczki Dobrawy, która później została żoną Mieszka I i sprawiła, że pogański książę Polan przyjął chrzest.

Kpinomir miał w książce "Żywot Mieszka" miał opisać życie erotyczne polskiego władcy. Wymienił z imienia wszystkie jego kochanki z Całusławą i Biustyną na czele. Wydaje się to podejrzane? Dla abp Marka Jędraszewskiego niekoniecznie.

W swoim artykule naukowym "Chrzest Polski", który otwierał II numer kwartalnika "Łódzkie Studia Teologiczne" z 2017 roku metropolita krakowski powołał się na "rewelacje" Steele'a zamieszczone w zmyślonym artykule "Rzeczpospolitej". Widać, że wziął je za naukowy pewnik.


"Przed przyjęciem chrztu [Mieszko - red.] był bowiem zmuszony oddalić siedem żon, które dotychczas posiadał. Według Kpinomira, spowiednika Dobrawy, który w kronice zatytułowanej Vita Mesconis – Żywot Mieszka – przekazał nam nawet ich imiona, Mieszko I podjął decyzję o ich oddaleniu na skutek zabiegów swojej nowej czeskiej małżonki. Philip Earl Steele podkreśla również dobroczynny wpływ Dobrawy, gdy chodzi o przyjęcie przez Mieszka samego sakramentu chrztu" – czytamy w tekście abp. Jędraszewskiego.


O sprawie artykułu abp Marka Jędraszewskiego pisze na łamach "Gazety Wyborczej" dziennikarz Wojciech Maziarski.

To on odkrył wpadkę zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Pokazał też przykład braku kompetencji i rzetelności duchownego, który powołał się na artykuł w gazecie, ale w źródle podał książkę Philipa Earla Steele'a, w której nie ma mowy ani o Kpinomirze, ani o "Żywocie Mieszka".


źródło: "Gazeta Wyborcza"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI