Likwidatorzy, czarnobylskie babcie i spisek. Po tych filmach zostaniesz ekspertem ds. Czarnobyla

Powstało wiele dokumentów, w których katastrofa elektrowni w Czarnobylu została ukazana z różnych perspektyw
Powstało wiele dokumentów, w których katastrofa elektrowni w Czarnobylu została ukazana z różnych perspektyw Kadry z YouTube
Miniserial "Czarnobyl" szybko dobiegł końca, ale po drodze rozpętał prawdziwą "czarnobylomanię". Ponad 30 lat po katastrofie ponownie rozbudził wśród nas chęć poznawania kulis i skutków jednej z największych katastrof XX wieku. Oto lista frapujących dokumentów, które zgłębiają temat z różnych perspektyw.


Historia awarii z 1986 roku broni się sama. Stacja HBO w 5-odcinkowej produkcji postawiła więc na realizm, a nie efekciarstwo. I w przeciwieństwie do nieszczęsnego testu w elektrowni - ta operacja się udała. Oglądając poniższe filmy ponownie docenimy pracę twórców, którzy z pieczołowitą starannością - wręcz dokumentalnie - odtworzyli katastrofę, scenografię i oddali atmosferę tamtych strasznych czasów.

Bitwa o Czarnobyl

Niezwykle wciągający i przerażający dokument zrealizowany przez Discovery Channel, od którego najlepiej zacząć. To filmowe kompendium wiedzy przedstawia historię katastrofy, jej konsekwencje oraz sposoby niwelowania skutków - zrzucanie worków z ołowiem czy budowę sarkofagu wokół elektrowni. Oprócz archiwalnych nagrań z terenów Czarnobyla, możemy posłuchać wspomnień osób, które pracowały na miejscu oraz miały związek z katastrofą - m. in. z byłym prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem.

Chernobyl.3828


Ukraiński dokument z 2011 roku poświęcony "likwidatorom". Tytuł nawiązuje do liczby osób, które pracowały w jednym z najbardziej skażonych miejsc Czarnobyla - na dachu elektrowni i okolicach. Atutem filmu są autentyczne nagrania z akcji usuwania radioaktywnych gruzów (przede wszystkim grafitu) ze strefy "M", która była istnym piekłem na ziemi. Wielu bohaterów poświęciło w ten sposób swoje życie.

Serce Czarnobyla

Zdobywca Oscara w 2004 roku za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Skupia się na ofiarach, które są często pomijane przy całej dyskusji: ówczesnych i obecnych dzieciach. "Serce Czarnobyla" to nieoficjalna nazwa dotąd nieznanego schorzenia, które zaobserwowano na skażonych terenach Ukrainy i Białorusi.


Dokument dla ludzi o mocnych nerwach - zawiera wiele zdjęć dzieci z mutacjami genetycznymi. Reżyserka Maryann DeLeo odwiedziła Strefę Wykluczenia raz jeszcze i nakręciła film: "White Horse", którym znów udowadnia, że o skutkach katastrofy nie powinno się mówić w czasie przeszłym.

Dzwon Czarnobyla

Pierwszy dokument o katastrofie - reżyser pojawił się w Czarnobylu już miesiąc po awarii. Nie stara się wyjaśniać dokładnych przyczyn awarii, ale pokazuje robiące wrażenie ujęcia z pierwszej ręki i to, jak wyglądało życie tuż po tragedii. Przed kamerą wypowiadają się naoczni świadkowie, pracownicy elektrowni oraz mieszkanki Prypeci. Niestety w internecie film dostępny jest tylko w języku rosyjskim.

Rosyjski Dzięcioł

A teraz coś dla fanów teorii spiskowych. Utrzymana w oparach absurdu opowieść o śledztwie przeprowadzonym przez ukraińskiego artystę Fedora Alexandrovicha. Miał zaledwie 4 lata kiedy doszło do wybuchu w elektrowni. Naznaczony przez Czarnobyl pragnie poznać ukrytą prawdę o rzekomo prawdziwym sprawcy katastrofy - tytułowy "rosyjskim dzięcioł" to nazwa sygnału (zakłócał inne transmisje) nadawanego przez kompleks masztów radiowych -Oko Moskwy. Prace nad filmem zostały przerwane przez rewolucję na Majdanie - operator został postrzelony przez snajpera, a cały sprzęt zniszczony. Film zdobył nagrodę na festiwalu Sundance w 2015 roku.

The Babushkas of Chernobyl

Zbiorowy portret kobiet, które odmówiły opuszczania skażonych terenów - w myśl powiedzenia o starych drzewach. Wciąż mieszkają tam nie do końca legalnie, a gleba i woda w sąsiedztwie elektrowni nadal tworzą jedne z najbardziej skażonych miejsc na Ziemi. Jednak "czarnobylskim babciom" to wcale nie przeszkadza. Bohaterki dokumentu tworzą 130-osobową społeczność w Strefie Wykluczenia. Wolały zostać w tak niebezpiecznym miejscu, niż opuścić swoje rodzinne strony. A tęsknota potrafi być równie zabójcza jak promieniowanie.

Ostatni wywiad z Anatolijem Diatłowem

Anatolij Diatłow był głównym oskarżonym o spowodowanie katastrofy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W momencie awarii był zastępcą głównego inżyniera i publicznie oskarża się go o wydawanie niesłusznych poleceń oraz nieustępliwość wobec reszty załogi. Z wywiadu dowiadujemy się jak to wyglądało z jego perspektywy. Rozmowę przeprowadzono w 1994 roku - rok przed śmiercią Diatłowa. Przetłumaczoną znajdziemy na kanale "Napromieniowani.pl" - podobnie jak i szereg innych reportaży z Czarnobyla i Prypeci.

Czarnobyl - seria Krzysztofa Gonciarza

Niebezpieczny i niezwykły Czarnobyl oraz miasto-widmo Prypeć wciąż fascynują i przyciągają do siebie turystów z całego świata - niczym ćmy do ognia. W internecie znajdziemy setki filmów, a jednymi z najświeższych i nakręconych z rozmachem jest seria Krzysztofa Gonciarza. Popularny youtuber i wykonał kawał dobrej roboty: nie tylko uchwycił na filmach współczesny apokaliptyczny krajobraz, ale i zwiedził też wiele niedostępnych miejsc - udało mu się nawet dostać do sterowni reaktora nr 4, w którym to wszystko się zaczęło.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN