Ujawniono, dzięki czemu PiS wygrało wybory do PE. Pracowali na to już od 2015 roku

PiS szykowało się na wybory do Parlamentu Europejskiego już od 2015 r.
PiS szykowało się na wybory do Parlamentu Europejskiego już od 2015 r. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Na zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego pracował cały sztab ludzi. I nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo był on rozbudowany. Partia Jarosława Kaczyńskiego opracowała szczegółowe informacje o preferencjach wyborców w każdym powiecie. Na finiszu kampanii sondaże przeprowadzano codziennie, by sprawdzać poziom poparcia.


O tym, jak Prawo i Sprawiedliwość od lat budowało fundamenty pod wygraną w wyborach do PE, czytamy w "Plusie Minusie", sobotnim dodatku "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że partia rządząca dzięki rozbudowanym badaniom socjologicznym potrafiła dokładnie określić, do kogo i jakie obietnice kierować.

– Nasza baza danych i modele statystyczne są na tyle rozbudowane, że budowa analogicznego zaplecza przez opozycję w ciągu kilku miesięcy nie jest możliwa – twierdzi dobrze znający kulisy kampanii PiS rozmówca "Plusa Minusa". 

PiS swoje szerokie zaplecze rozbudowywało stopniowo już od 2015 r. Dzięki zaangażowaniu ekspertów partia mogła lepiej poznać swój elektorat i ruchy przeciwników. To pozwoliło opracować strategię na 2019 rok, której pierwszym efektem było zwycięstwo w wyborach do PE.

Sondaż każdego dnia
"Plus Minus" informuje też, że PiS od kilkunastu miesięcy przygotowywało sondażowy obraz Polski na wielu płaszczyznach. Chodzi m.in. o dokładną mapę wyborczą powiatów. – Szukaliśmy miejsc, gdzie możliwe jest poprawienie wyników na podstawie rezultatów wyborów prezydenckich i parlamentarnych – wyjaśnia rozmówca "Plusa Minusa".


Najbardziej gorący był rzecz jasna finał ostatniej kampanii. Wtedy PiS regularnie sprawdzało skalę poparcia – sondaże przeprowadzano codziennie. Ich wyniki znało tylko bardzo ścisłe grono osób.

Zwycięstwo PiS
Przypomnijmy, że w majowych wyborach do PE, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów. Druga była KE z wynikiem 38,47 proc. Trzecie miejsce zajęła Wiosna (6,06 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz’15 (3,69 proc.), Lewica Razem (1,24 proc.), Polska Fair Play (0,54 proc.). 

źródło: "Plus Minus"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...