Co oznaczają numery na jajkach? Z tych cyfr dowiesz się wiele o chowie kur

W Polsce produkuje się co roku ponad 10 mld jaj.
W Polsce produkuje się co roku ponad 10 mld jaj. Fot. 123rf / Alp Aksoy
Niejedna osoba zastanawiała się pewnie kiedyś, co oznaczają liczby nadrukowane na jajkach. Jak się okazuje, numery te są niepowtarzalnym kodem, z którego odczytamy najważniejsze informacje dotyczące tego produktu. Jakie znaczenie ma więc poszczególna cyfra?


W Polsce rocznie produkuje się blisko 10 mld jaj i każde z nich posiada charakterystyczny numer. Oznakowanie to wytyczone zostało przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na jajkach znajdują się cyfry oznaczające m.in. sposób chowu, kraj pochodzenia, kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności i numer danej fermy.

Jak zapewnia Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie takie oznakowanie może posłużyć w przypadku m.in. zakażenia jaj salmonellą. W ten sposób odpowiedni producent zostanie szybko poinformowany o zagrożeniu i będzie mógł natychmiastowo pozbyć się zainfekowanych produktów.

Najważniejszym numerem z punktu widzenia konsumenta może być ten informujący o sposobie chowu kur – to liczba na początku kodu. Cyfra "0" oznacza jaja z chowu ekologicznego, "1" z wolnego wybiegu, "2" z chowu ściółkowego, "3" z chowu klatkowego. Każdy z chowów jest kontrolowany i objęty nadzorem weterynaryjnym.


Jeżeli chodzi o jajka ekologiczne, na rynku coraz częściej wystawiane są tzw. fałszywe "zerówki", które nie posiadają ani certyfikaty, ani pieczątek. Wszystko przez wzrost popytu na ekoprodukty.

Z informacji SGGW wynika, że nie ma różnicy w składzie jaj wynikającej z zastosowania konkretnego systemu chowu. Jedynie pasza może mieć w tym jakiekolwiek znaczenie.

źródło: SGGW
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...