"Publiczne przebłaganie Boga za świętokradztwa i profanacje". Biskupi wezwali do modlitwy

Abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym oświadczeniu napisał o atakach na polski Kościół i na katolików w Polsce.
Abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym oświadczeniu napisał o atakach na polski Kościół i na katolików w Polsce. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Biskupi wezwali wiernych, aby dziś w kościołach w całej Polsce odmówili, a raczej odśpiewali specjalną modlitwę "Święty Boże, Święty Mocny...". Ma być to "publiczne przebłaganie Boga za popełnione świętokradztwa".


"W ostatnich tygodniach miały miejsce smutne i gorszące wydarzenia: brak szacunku dla Eucharystii, profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, oraz nawoływanie do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. Biskupi proszą o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny" – to fragment komunikatu biskupów z Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu mówił o aktach nienawiści, które skierowane są przeciwko katolikom w Polsce.

Stwierdził, że "próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła" związanego nierozerwalnie z polskością, ma w efekcie osłabić jego pozycję w społeczeństwie, jak i "osłabić ducha narodu". Wyjaśnił także, jak w tradycji chrześcijańskiej można wynagrodzić Bogu popełnione grzechy.

Fragm. oświadczenia KEP:

w tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi (...) wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa. Czytaj więcej

Próbą przebłagania jest modlitwa, do której wezwali biskupi. W niedzielę 23 czerwca po każdej Mszy Świętej odśpiewana ma być suplikacja, pieśń błagalna, "Święty Boże, Święty Mocny…".

Rzecznik Episkopatu ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, wyjaśnił, że modlitwa ta ma wynagradzać Bogu grzechy profanacji.

– Wszyscy widzimy, że w ostatnich tygodniach mają miejsca profanacje i świętokradztwa. To obraża przede wszystkim Pana Boga i ludzi, dlatego księża biskupi postanowili, aby w kościołach i kaplicach naszej ojczyzny na zakończenie Mszy św. była specjalna suplikacja jako wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy profanacji i świętokradztwa – mówił rzecznik w rozmowie z Radiem Maryja.


Duchowni wskazali, że do profanacji i znieważenia uczuć katolików dochodziło np. podczas marszy równości. Chodzi o tzw. "tęczową mszę" w Warszawie, czy happening w Gdańsku, podczas którego pojawił się przedmiot przypominający monstrancję z wymalowaną waginą. Do tej listy biskupi dodają także wizerunek matki boskiej z tęczową aureolą.

Fragm. oświadczenia KEP:

Myślę także o profanacjach i aktach bluźnierstwa do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych. Czytaj więcejźródło: "Rzeczpospolita"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS