Czaputowicz lekceważy przegraną z TSUE. "To nie zmusza nas do odwrotu od reform"

Jacek Czaputowicz zlekceważył orzeczenie TSUE ws. sędziów Sądu Najwyższego.
Jacek Czaputowicz zlekceważył orzeczenie TSUE ws. sędziów Sądu Najwyższego. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Polska przegrała przed Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, ale zdaniem ministra spraw zagranicznych, to… nie ma żadnego znaczenia. Właśnie tak całą sprawę skomentował w Posat News Jacek Czaputowicz.


– Przegrana z Komisją Europejską nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Żadnych działań nie będziemy podejmować – powiedział szef MSZ.

Jacek Czaputowicz przekonywał, że Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, iż "warto wydać takie orzeczenie, wykorzystać wniosek KE, by umocnić pewną linię orzecznictwa". – Ta sprawa nie jest aż tak bardzo istotna, nie zmusza nas do odwrotu od reform – zapewniał.

Dalej polityk wskazywał, że orzeczenie TSUE nie będzie miało praktycznego znaczenia w Polsce, bo już do tymczasowego orzeczenia jego zdaniem polski rząd się dostosował. – Ci sędziowie już pracują, więc dzisiejsze orzeczenie nie będzie miało żadnych praktycznych skutków – dodał.


Przegrana przed TSUE
TSUE w poniedziałek orzekł, że przepisy polskiego prawa, dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, były sprzeczne z prawem Unii, i naruszały zasady nieusuwalności oraz niezawisłości sędziów.

– Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (...) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością – podkreślił TSUE.

To było do przewidzenia, że wyrok TSUE zachęci polityków PiS do ofensywy. Do sprawy odniosła się już Beata Mazurek, która wymownie skomentowała orzeczenie unijnej instytucji.

źródło: Polsat News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię