Szansa na kompromis ws. Muzeum Westerplatte. Dulkiewicz złożyła ofertę Sellinowi

Aleksandra Dulkiewicz nie zamierza odpuścić w sprawie Muzeum Westerplatte.
Aleksandra Dulkiewicz nie zamierza odpuścić w sprawie Muzeum Westerplatte. Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta
Budowa Muzeum Westerplatte budzi duże kontrowersje. Władze Gdańska nie chcą zgodzić się na plany rządu i zamierzają walczyć. Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w tej sprawie z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem. Z obu stron padły ważne propozycje.


W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Gdańska przyjęła apel, który jest wyrazem sprzeciwu wobec zgłoszonego przez PiS projektu ustawy o inwestycjach dotyczących budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Chodzi o przymusowe wywłaszczenie pola bitwy na Westerplatte wraz z pomnikiem Obrońców Wybrzeża i przeniesienie własności na rzecz Skarbu Państwa.

Zdaniem gdańskiego samorządu to próba przejęcia organizacji uroczystości na Westerplatte przez władze państwowe i "realizowanie ich zgodnie z własną wizją historii". Ma być to kolejna odsłona walki z samorządem i odbieranie mu jego praw i kompetencji.

– Zrobię wszystko, co możliwe w walce z opresyjnym państwem PiS, który chce wprowadzić ustawę szkodliwą dla polskości Gdańska – mówiła prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Polityczka nie poprzestała na słowach. We wtorek spotkała się z ministrem Jarosławem Sellinem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rozmawiała z nim o budowie Muzeum Westerplatte.– Złożyłam ofertę, że tereny Gdańska mogą być włączone do powstającego muzeum. Mam nadzieję, że minister tę propozycję rozważy. Prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane – mówiła po spotkaniu na wspólnej konferencji prasowej Dulkiewicz.


Prezydentka Gdańska podkreśliła również, że "Westerplatte powinno być miejscem, które łączy, a nie dzieli".

Z kolei Sellin zaproponował, aby przedstawiciele Gdańska znaleźli się w komitecie honorowym budowy muzeum.

– W tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać – mówił minister.

Wysłannicy miasta Gdańska mieliby znaleźć się również w komitecie honorowym Muzeum II Wojny Światowej. – Niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało – powiedział Sellin i ponowił zaproszenie.Minister wyjawił również, że 1 września w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte najprawdopodobniej weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

źródło: wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej