PiS z mocnym spadkiem, PO odrabia straty, a gdyby opozycja się zjednoczyła... Nowy sondaż zaskakuje

Według sondażu rosną szanse zjednoczonej opozycji na wygraną w wyborach.
Według sondażu rosną szanse zjednoczonej opozycji na wygraną w wyborach. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta
Mocno słabnie poparcie dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości – taki obraz wyłania się z najnowszego sondażu Kantar. Względem poprzedniego badania tej samej pracowni, Platforma Obywatelska mocno zmniejszyła dystans to partii rządzącej. To jednak nie koniec ciekawych danych na temat zmian w polityce, których właśnie dostarczył Kantar.


PiS startujące razem z Solidarną Polską i Porozumieniem może liczyć według sondażu na 34 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska, na którą deklaruje oddanie głosu 24 proc badanych. 10 punktów różnicy wciąż robi wrażenie, ale warto podkreślić fakt, że w ostatnim badaniu Kantar tych punktów było aż 19!

Słabnąca pozycja rządzącego obozu jest tym bardziej wyraźna, jeśli do wyniku PO doliczy się jeszcze wynik Nowoczesnej (3 proc.) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (4 proc). A przecież nie można wykluczyć, że obie partie wesprą listy Platformy, o czym mówią o tym liderzy tych ugrupowań.

Według Kantar, do Sejmu weszliby jeszcze politycy Wiosny (8 proc.) i Kukiz'15 (7 proc.). Pod progiem znalazły by się PSL (4 proc.), SLD (4 proc.) Wolność (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), oraz Razem, Zieloni, Ruch narodowy i Teraz!, każde z tych ugrupowań mogłoby liczyć na 1 proc. poparcia.


Dalsza walka wyborcza toczy się o 12 proc. Polaków, którzy wciąż nie zdecydowali, na którą partię oddadzą swój głos. Przewidywana frekwencja wyniosłaby 61 proc.

Wyniki sondażu przygotowanego przez Kantar wyraźnie różnią się też od sondażu, jaki tydzień temu opublikowała rządowa fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej. W badaniu CBOS PiS mogło liczyć na poparcie wynoszące 44 proc., a PO tylko na 22 proc. głosów. Co więcej, ze wszystkich partii jeszcze tylko Wiosna przekraczała próg wyborczy z wynikiem 7 proc.

źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. [b]"Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"[/b]

Człowiek Dudy w KRS nie wytrzymał po pytaniu dziennikarza. "Co to pana obchodzi, gdzie ja byłem?"

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. [b]Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

Wiadomo, co z pensją pierwszej damy. Prezydentowa Duda wyraziła życzenie

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".