Kaskadowy pomiar prędkości to skuteczna policyjna pułapka na piratów drogowych

We wtorek na ulice wyjechało dodatkowych 5 tys policjantów, którzy będą ustawiać kaskadowe pomiary prędkości.
We wtorek na ulice wyjechało dodatkowych 5 tys policjantów, którzy będą ustawiać kaskadowe pomiary prędkości. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Policja robi wszystko co się da, żeby wyłapywać piratów drogowych. Stacjonarne radary poustawiane przy drogach szybko trafiają na mapy i kierowcy wiedzą, kiedy zwolnić. Lotny patrol z ręcznym radarem bywa skuteczniejszy. Ale jeszcze skuteczniejsze są dwa takie patrole ustawione kaskadowo w niewielkiej odległości od siebie.


Wyobraźmy sobie taką scenkę - jedziesz samochodem w słoneczny dzień po drogach krajowych, gdzie jak wiadomo, ograniczenie prędkości wynosi 90 km na godzinę. Nawierzchnia jest sucha, droga niemal pusta. Większość kierowców w tym momencie zwykło przyśpieszać, łamiąc przepisy ruchu drogowego. Zabawa kończy się, gdy na drodze spotkamy patrol policjantów wyposażonych w ręczne urządzenie do mierzenia prędkości.

Ale nie zawsze. Czasem mamy szczęście i z daleka zobaczymy podejrzane auto stojące na poboczu. Albo uczynny kierowca jadąc z przeciwnej strony błyśnie światłami, dając znak o niebezpieczeństwie. Zwalniamy. Po minięciu zaparkowanego przy drodze radiowozu przyśpieszamy i... wpadamy w pułapkę zastawioną przez policję.

Policjanci mają bowiem świadomość tego, że wielu kierowców jedynie na pokaz utrzymuje dozwoloną prędkości, i natychmiast przyśpiesza gdy tylko minie patrol. Na takich "ścigantów" czeka już drugi patrol, najczęściej kilometr, czasem dwa kilometry dalej. Niekiedy jest tych patroli więcej niż dwa. Taki kaskadowy pomiar prędkości zwiększa szansę wyłuskania kierowców z ciężką nogą.


I choć wielu kierowców skarży się, że chodzi tu tylko o wystawianie mandatów i "zbieranie kasy", to policjanci niezmiennie tłumaczą, że nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Uznaje się, że jedną z głównych przyczyn wypadków jest nadmierna prędkość. Zdarza się, że policja informuje o tym, że w konkretnych dniach na drogi wyjedzie tyle i tyle radiowozów, a dodatkowi policjanci będą przeprowadzać kaskadowe pomiary prędkości.

Taki pomiar ma być przeprowadzany na drogach w całej Polsce we wtorek 9 lipca. Na drogi wyjedzie ponad 5 policjantów, którzy będą polować na piratów od godziny 6 do 22. Kontroli najczęściej można się spodziewać w miejscach, gdzie dochodzi do wypadków drogowych i tam, gdzie kierowcy stale przekraczają prędkość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun