
Gdańsk: 1 215 uczniów
W Gdańsku samorząd przygotował 10,5 tys miejsc w szkołach średnich dla absolwentów podstawówek i gimnazjów.
Przez najbliższe trzy lata te dzieci i nauczyciele będą zmagać się z problemami organizacyjnymi. Jeden rocznik zostaje na trzy lata, drugi na cztery. Poza tym, dobry nauczyciel nie może przyjąć więcej godzin niż zakłada 1,5 etatu. Ten rocznik został skazany przez PiS na straty – mówiąc dosłownie. Tutaj też jest wielu uczniów, którzy jako sześciolatki przechodziły pierwszą swoją reformę. I myśmy jako Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich powtarzali minister Zalewskiej, że to jest najgorszy rocznik, w którym można przeprowadzić tę tzw. reformę. Nie słuchała, śmiała się prosto w twarz.
Lublin: 603 uczniów
Przez kumulację roczników do szkół średnich w Lublinie nie dostało się aż 603 uczniów, z czego ponad stu miało świadectwa z czerwonym paskiem. – Są dzieci, które w poprzednich latach normalnie dostałyby się do naszego liceum, ale przez kumulacje dwóch roczników nie miały szans. Krzywdząca jest dla nich decyzja rządu i pani minister Zalewskiej – mówił nam dyrektor I LO w Lublinie, Stanisław Stoń.
Szczecin: 871 uczniów
Marta Kufel ze szczecińskiego urzędu zapewnia, że włodarze tego miasta przez ostatnie lata przygotowywali się na przyjęcie podwójnego rocznika.
Elbląg: 200 uczniów
– Ofertę edukacyjną mieliśmy przygotowaną dla wszystkich uczniów, którzy mieli rozpocząć naukę – zapewnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta w Elblągu.
Kraków: ponad 2,5 tys. uczniów
Dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Krakowie przygotowano 18 949 miejsc (9 275 dla absolwentów gimnazjum i 9 674 dla absolwentów szkół podstawowych). Ale aż 2,5 tys. osób nie dostało się do żadnej z placówek.
Liczba kandydatów, którzy spełnili warunki niezbędne do udziału w rekrutacji wyniosła 17 440. Do przyjęcia do szkół zakwalifikowanych zostało w tej chwili 14 871 kandydatów. Jeśli chodzi o uczniów rozczarowanych wynikiem rekrutacji to będą oni musieli poczekać do 10 lipca, kiedy ogłoszone zostaną miejsca w szkołach dostępne w ramach rekrutacji uzupełniającej. Czytaj więcej
Olsztyn: 819 uczniów
W Olsztynie dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych przygotowano w sumie 5 310 miejsc.
389 osób po podstawówce – informuje nas Marta Bartosiewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. I dodaje, że na ten moment w żadnej ze szkół nie ma wolnych miejsc.
Warszawa: 7 tys. uczniów
W stolicy dla tzw. podwójnego rocznika w szkołach średnich przygotowano ponad 43 tys. miejsc. Dla porównania w ubiegłym roku do warszawskich placówek przyjętych zostało 19,5 tys. uczniów.
W klasach będzie nawet do 38 osób, lekcje będą się kończyć zapewne około 17:30. Jeśli szkoła będzie chciała zorganizować zajęcia dodatkowe, to będzie pracowała do godzin wieczornych. Ogromnym problemem będzie przepełnienie szkół. Tego też nie da się uniknąć. Bardzo nas to martwi, bo tłok na szkolnych korytarzach oznacza obawy o bezpieczeństwo uczniów.