Dyrektor Muzeum Narodowego zwolnił uznanego kuratora. "Było fajnie, ale wszystko przemija"

Prof. Jerzy Miziołek został powołany na dyrektora MNW przez min. Piotra Glińskiego pod koniec 2018 roku.
Prof. Jerzy Miziołek został powołany na dyrektora MNW przez min. Piotra Glińskiego pod koniec 2018 roku. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Z Muzeum Narodowego w Warszawie został zwolniony dyscyplinarnie światowej sławy profesor Antoni Ziemba. Według "Gazety Wyborczej" dyrektor placówki zarzucił ekspertowi działanie na szkodę muzeum.


Na facebookowej stronie NSZZ Solidarność Muzeum Narodowe w Warszawie udostępniono wiadomość napisaną przez prof. Ziembę. "Właśnie zostałem ostatecznie zwolniony dyscyplinarnie. Wiem to od prawnika MNW. Treści uzasadnienia nie znam, ale prawnie powinno być takie samo jak w piśmie o zamiarze zwolnienia" – czytamy.

"Żegnam się z Wami, dziękuję za wszystko, było fajnie, ale wszystko przemija. Co umiałem, w Muzeum zrobiłam. Żal tylko ludzi" – napisał profesor.

Od momentu objęcia przez prof. Jerzego Miziołka fotela dyrektora muzeum, odeszło stamtąd około 50 osób. Część została zwolniona, inni zrezygnowali sami. Konflikt w muzeum trwa od dłuższego czasu.

Jak podaje "Wyborcza", obecny dyrektor zarzucił prof. Ziębie działanie na szkodę muzeum. "Miało ono polegać na wysłaniu przez prof. Ziembę listu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w sprawie konfliktu w Muzeum Narodowym w Warszawie" – czytamy w dzienniku.


Przypomnijmy, że Antoni Ziemba to uznany historyk sztuki, który specjalizuje się późnośredniowiecznej i nowożytnej sztuce europejskiej. Profesor związany jest m.in. z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a także należy do członków Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

Na Facebooku powstało nawet wydarzenie, którego uczestnicy są przeciwni zwolnieniu profesora z MNW.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ