Spójrzcie na to zestawienie. To najbardziej dobitny dowód na porażkę PiS w Europie

Beata Szydło nie będzie kierowała komisją ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Odrzucono jej kandydaturę.
Beata Szydło nie będzie kierowała komisją ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Odrzucono jej kandydaturę. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta, Twitter.com / Europe Elects
Beata Szydło, choć nie miała kontrkandydatów, nie będzie kierowała komisją ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. W tajnym głosowaniu jej kandydatura została odrzucona. Polscy europarlamentarzyści uzyskali parę stanowisk wiceprzewodniczących komisji i... nic poza tym. Jak potężna jest to klęska, to obrazuje zestawienie, jakie prezentuje Parlament Europejski.


Gdzie jest Polska?!
Niemcy – pięciu, Francuzi – czterech, Belgowie – trzech. Do tego po dwóch mają Włosi, Hiszpanie i Brytyjczycy oraz po jednym Austriacy, Rumuni i Szwedzi. To opublikowane w czwartkowe popołudnie zestawienie wybranych dotąd szefów niemal wszystkich komisji w Parlamencie Europejskim.

Już po pierwszym rzucie okiem na to zestawienie rodzi się parę pytań – skąd aż taka dominacja przedstawicieli tzw. starej Unii, co tu robi Wielka Brytania, skoro lada chwila ma opuścić UE oraz gdzie jest Polska?
W środę Beata Szydło poniosła spektakularną porażkę – 21 europosłów opowiedziało się za kandydaturą byłej premier polskiego rządu, 27 było przeciwko, a dwóch wstrzymało się od głosu. W ten sposób była premier nie wywalczyła stanowiska przewodniczącej Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE.

De facto była to już druga porażka PiS w walce o stanowisko w tej komisji. Wcześniej partia Jarosława Kaczyńskiego forsowała Elżbietę Rafalską, ale jej kandydaturę usiłowały zablokować - jak się okazało, skutecznie - władze Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.


Tak było w poprzedniej kadencji
Zestawienie wybranych dotąd przewodniczących komisji w PE to bardzo wyraźny dowód na to, ile znaczy Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim, pomimo iż wygrało wybory europejskie w kraju.

W poprzedniej kadencji Polska miała troje przewodniczących komisji w PE. Jerzy Buzek stał na czele Komisji Przemysłu, Badań i Energii, Danuta Huebner kierowała Komisją Spraw Konstytucyjnych, zaś Czesław Siekierski był przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać