Niesamowity pokaz siły Francji. Tak państwo Macrona świętuje Dzień Bastylii

Francja obchodzi święto narodowe – Dzień Bastylii. W Paryżu zorganizowano wielką defiladę.
Francja obchodzi święto narodowe – Dzień Bastylii. W Paryżu zorganizowano wielką defiladę. Fot. YouTube.com / Élysée
14 lipca Francuzi obchodzą swoje najważniejsze święto narodowe. W tym roku uroczystości zaplanowano z wyjątkowo efektowną oprawą. Na ulicach Paryża w niedzielę odbywa się defilada wojskowa. Dzień wcześniej prezydent Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie… wojsk kosmicznych.


Dzień Bastylii, czyli francuskie święto narodowe obchodzone jest w dniach 13-15 lipca, ale centralne uroczystości odbywają się 14 lipca, czyli w rocznicę rozpoczęcia szturmu na Bastylię i początku Wielkiej Rewolucji Francuskiej. To właśnie tego dnia w Paryżu odbywają się parady wojskowe z udziałem francuskich urzędników państwowych i zagranicznych gości.W tym roku defilada wojskowa ma wyjątkową oprawę, bo zaangażowano w nią zaskakująco dużą liczbę uczestników – ponad 4,3 tys. osób. Spodziewano się, że w niedzielę do stolicy Francji przybędą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Wojskową defiladę na Polach Elizejskich można oglądać na żywo w internecie. Transmisja udostępniona jest na oficjalnej stronie Pałacu Elizejskiego.Ciekawą deklarację dotyczącą obrony kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron złożył dzień wcześniej. Ogłosił, że we wrześniu zostaną utworzone dowództwa sił kosmicznych, w ramach sił powietrznych. Jego zdaniem przestrzeń kosmiczna stała się prawdziwą stawką w grze o bezpieczeństwo narodowe.

źródło: france24.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ